Yunan istihbaratında istifa depremi

Yunan istihbaratında istifa depremi

Güncelleme Tarihi: Ağustos 06, 2022 07:00

Ülkede üçüncü parti konumundaki sosyalist Pasok partisinin lideri Nikos Andrulakis, bir süre önce, cep telefonunun “Predator”’ adlı casus bir yazılım programı ile dinlediğini belirterek mahkemeye başvurmuştu. İlerleyen tarihlerde, aynı program ile Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in telefon görüşmelerinin de dinlendiği ortaya çıkmıştı.

MİÇOTAKİS’İN YEĞENİ

Yunan medyasında yer alan haberlerde, söz konusu casus yazılım programını satan “Intellexa” firmasının sahibi Feliks Bicios’un, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in yeğeni de olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ile bazı iş ilişkilerinin bulunduğu iddia edildi. Dimitriadis, bu iddiaların daha güçlü şekilde gündeme gelmesi üzerine “Başbakan Miçotakis’i yıpratmamak ve korumak amacıyla” dün istifa ettiğini açıkladı.

‘HATALI FAALİYETLER’

Başbakanlık Genel Sekreteri’nin istifasından birkaç dakika sonra ise EYP Başkanı Kontoleon’un da istifa ettiği haberi Atina’da bomba etkisi yarattı. EYP Başkanı’nın istifasına “yasal dinleme sürecindeki hatalı faaliyetler” gerekçe gösterildi. Hükümet kaynakları, Kontoleon’un sözünü ettiği ‘hatalı faaliyetler’e ilişkin olarak, Başbakan Miçotakis’e bilgi verilmemesini ifade etti.

sizlere piyasahatti.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.