SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Şirket Haberleri 16 Mayıs 2018

Üretim kapasitesini iki katına çıkardı

Batı Anadolu Grubu, bu yıl yeni pazarlara odaklanıyor

Batı Anadolu Grubu, 2017 yılında devreye aldığı Batısöke yeni üretim hattı ile daha fazla ürünü kısa sürede paketleme ve sevk etme olanağına ulaştı. Batısöke üretim hattı ile ihracat miktarlarını ikiye katlayacaklarını belirten Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, bu yıl yüzde 30 artışla konsolide 950 milyon lira ciro hedeflediklerini söyledi. Yeni pazarlara da açılacaklarını dile getiren Ünal, özellikle Güney ve Orta Amerika ülkeleri ile ABD’nin hedef pazarlar arasında yer aldığını vurguladı. Ünal, yeni pazarlarla birlikte ihracatlarının yaklaşık 40 milyon dolara ulaşacağının altını çizdi.

Batı Anadolu Grubu olarak, 2010 yılından bu yana ağırlıklı olarak Batı Afrika pazarına yönelik ihracat yaptıklarını aktaran Feyyaz Ünal, bu pazarın kendileri açısından halen önemini koruduğunu, ancak bir yandan da yeni pazar arayışlarının devam ettiğini söyledi. Yurtiçinde başta Ege Bölgesi olmak üzere tüm bölgelere hizmet sunduklarını aktaran Ünal, 2017 yılında devreye aldıkları Batısöke yeni üretim hattı ile faaliyetlerinin genişlediğini bildirdi. Bu yıl yurt içi ve dışı pazarlarda bu yatırımla rekabet güçlerinin artığını ifade eden Ünal, “Batıçim ve Batısöke çimento fabrikalarımızda toplam yıllık klinker üretim kapasitesi 4 milyon ton, çimento üretim kapasitesi ise 5.8 milyon tondur. Çimento satışımızın yüzde 30’unu ihracat, geri kalan kısmını iç pazar satışlarımız oluşturuyor. Grup olarak yaklaşık bin 100 kişiyi istihdam ediyoruz. 2017 yıl sonu itibarıyla ciromuz 700 milyon lira oldu” diye konuştu.

Ar-Ge’de enerji verimliliğini artırıcı teknolojiler ve ürünlere odaklanıyor

Çimento üretiminde Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını sürdürülebilirlik üzerine yoğunlaştırdıklarını ifade eden Feyyaz Ünal, bu amaçla enerji verimliliğini artırıcı teknolojiler ve ürünler üzerine çalıştıklarını bildirdi. Gerek çimento fabrikaları gerekse hazır beton laboratuvarlarında kalite kontrol faaliyetlerinin yanında Ar-Ge çalışmalarının da sürdüğünü ileten Ünal, şunları kaydetti: “Mevccut ürünlerin performanslarının ve maliyetlerinin iyileştirilmesi bu çalışmalarda öncelik hedefimiz olup bunların dışında sektörün sorun ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Özellikle doğaya daha faydalı olan, karbon ayak izi değerinin daha düşük olmasını sağlayan, katkılı çimento çalışmaları gerçekleştiriyoruz.”

İnşaat sektörünün, Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi konumunu sürdürdüğünü ifade eden Feyyaz Ünal, kentsel dönüşüm, konut ve altyapı projelerinin yoğunluğunun sektörün büyümesinde etkili olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün, GSYH içinde sahip olduğu yüzde 9’luk payın yanı sıra dolaylı etkilediği sektörler ile birlikte ekonomideki payının yüzde 30’a ulaştığını kaydeden Ünal, şöyle devam etti: “Sektörün gelişimi için maliyetlerin azaltılması gerekiyor. Özellikle kömür ve elektrik maliyetlerinde yaşanan artış sektörü olumsuz etkiliyor. Elektrik fiyatları bu yılın başında yüzde 8.8 arttı. Toplamda elektrik maliyeti 2017’ye kıyasla 2018’de yüzde 19.68 zamlı olaacak. Kömürde ise yerli kömür fiyatındaki artış, ithal kömür fiyatları ve kur artışı kaynaklı yüzde 34 zam söz konusu.”

Üretim kapasitesini iki katına çıkardı

Yatırımlarını sektörün büyüme trendine göre planladıklarını ileten Feyyaz Ünal, Batısöke üretim tesisinin devreye alınan yeni hattı ile çimento ve klinker üretim kapasitesinin iki katına çıktığını söyledi. Türkiye’nin bu alandaki toplam ihracatının yüzde 10’unu tek başına karşıladıklarını bildiren Ünal, bu kapasite artışı için firmalarının 2013 ila 2018 yılları arasında 1 milyar liralık yatırım yaptığını dile getirdi. Ayrıca kentsel dönüşümle beraber yaklaşık 7 milyon konutun yeniden inşasının söz konusu olduğunu vurgulayan Ünal, bunun da sektörün büyümesine ivme kazandıracağını bildirdi.

Etiketler:

Yorumlar

Seo&Host | BCM