SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 11 Temmuz 2018

Tepki yükselişi denemeleri olsa da satış baskısının devam edeceğine işaret etmektedir.

Gün İçi Yorum 

Güne satıcılı başlayan BIST-100 endeksi dün olduğu gibi bugün de bankacılık endeksi öncülüğünde yüksek hacimle satıcılı seyrini güçlendirirken, günün ilk yarısını %2,32 düşüşle 94.041’den kapattı.

Global piyasalarda ABD başkanı Trump’tan gelen açıklamalarla ticaret savaşı endişeleri tekrar güçlenirken, yurtdışı borsalarda %1’in üzerinde düşüşler var. Yurtiçinde ise yeni kabinenin açıklanması sonrası dün başlayan satışlar devam ediyor.

Özellikle bir yabancı kurumunun Garanti bankası ve diğer bankalardaki yüklü satışları endeksteki sert düşüşte etkili oluyor. Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri 18,05 ile yeni tarihi zirve görürken, geçen hafta sınırlı gevşeyen CDS’ler tekrar 310 seviyelerine yükselerek TL varlıklara ilişkin risk algısının yükselmeye devam ettiğine işaret ediyor. Yeni kabineyle birlikte yeni uygulanacak mali politikalara ilişkin belirsizlik TL varlıkların kısa vadeli negatif
ayrışmasında etkili olurken, bu süreç 24 Temmuz’daki TCMB faiz kararına kadar devam edebilir.

Dün ve bugünkü satışların yüksek hacimle gerçekleşmesi BIST’te orta vadeli düşüş trendinin devam edeceğine işaret etmektedir.

Bu nedenle tepki yükselişi amaçlı alımlarda zarar-kes seviyelerinin kısa tutularak ihtiyatlı yaklaşımın devam ettirilmesinde yarar var. İkinci yarıda endeks tepki alımlarıyla kayıplarını geri almayı denese de satış baskısının yurtdışındaki negatif baskının da etkisiyle devam etmesi beklenmektedir. Satış baskısının
kalkması için bankalar özelindeki yabancı kurum satışlarının kesildiğini görmemiz gerekiyor.
Endekste 95.800’den geçen kısa vadeli tepki yükselişi trendini aşağı kırdı.

Düşüşte işlem hacminin yüksek olması endeksin önümüzdeki dönemlerde yeni dip seviyelere doğru düşüşüne
devam edebileceğine işaret etmektedir. Endeks kısa vadede 96.200 altında kaldıkça satış baskısının ilk hedef 92.200-92.700 aralığı olmak üzere yeni dip seviyelere doğru momentum kazanması beklenmektedir. Endeks kısa vadede 92.200-92.700 aralığı üzerinde tutunabilirse 95.600-96.200 aralığınaa ilerleyen dönemde hızlı bir tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenir. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim tepki yükselişi denemeleri olsa da satış baskısının devam edeceğine işaret etmektedir. Kısa vadede 92.200-92.700 aralığına gerileme tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı, 95.600- 96.200 aralığına olası yükselişler ise satış fırsatı olarak takip edilebilir.


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayaabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Piyasalarda gergin bekleyiş

Piyasalarda gergin bekleyiş

Seo&Host | BCM