TAHAP’tan şeker ithalatı başvurusu

TAHAP’tan şeker ithalatı başvurusu

TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, arıların beslenmek için birşey bulamadığını dile getirerek, “İthalat izni için ilk olarak şubat ayında başvuruda bulunduk. Şimdi başvurumuzu tekrar yenileyerek, arı beslemesi için yeni bir krizi yaşamamak adına arıcı üyelerimize verilmek üzere şeker ithalat izni için Ticaret Bakanlığına başvuracağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 400 bin ton şeker ithalat iznin verilmesinin ardından Şubat ayında üyelerine dağıtılmak üzere 20 bin ton ithalat için izin başvurusunda bulunan TAHAP, talebini yineleyerek arı yetiştiricisi üyelerinin şeker ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Mustafa Sarıoğlu,, “Geçtiğimiz hasat döneminden bu yana şeker ihtiyacında kendi kendine yeten Türkiye’de fiyatlar stokçular yüzünden tavan yapmış ve bunu her platformda dile getirdik. Piyasaya şeker vermeyen toptancılar kaosa neden olmuş ve arı üreticisini zora sokarak, beslenmesini yapamayan binlerce arının ölümüne neden olmuşlardır. Şimdi bile arı birşey bulamadığı için beslenemiyor. Sektörün yaşadığı krizi hafifletmek adına şubat ayında 20 bin ton şeker ithalatı için izin başvurusunda bulunmuştuk. Gerekçemiz de bal arılarının kış aylarından erken ilkbahar ve sonbahar aylarında doğadaki bal nektarı eksikliğinden dolayı yaşamlarını sürdürebilmeleri için arıcılar tarafından beslenmek zorunda olduğunu, arıcılarımız piyasadaki şeker darlığı sebebi ile piyasadan şeker bulamadıklarını, ayrıca piyasadaki şekerlerin fahiş fiyatlı olması sebebiyle arılarını besleyemediklerini, tüm yetkili birimlere aktardık” dedi.

Sarıoğlu, arıların ölmemesi, arıcılık sektörünün sekteye uğramaması, arı keki, arı yemi imalathanelerinin istihdama ve üretime devam etmesi için daha önce yaptıkları ithalat izni için yaptıkları müracaatı yenileyerek, bu kez 50 bin ton başvuruda bulunacaklarını söyledi. Sarıoğlu, “20 bin ton pancar şekeri ithalat talebini ilk olarak şubat ayında biz istedik. Gerekçelerini de ortaya koyduğumuz bu izin için şimdi de öncelik sırasının bizlere verilmesini isteyeceğiz. Üyelerimizin ve çiftçimizin ihtiyacını gidermek için başvurumuzu 50 bin ton olarak revize edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Arıların ekolojik ve ekonomik değeri göz önüne alındığında, arı stoklarının izlenmesi ve sürdürülmesine ihtiyaç olduğunu belirttiği açıklama da, artan maliyetler karşısında bugüne kadar TAHAP üyelerine destek olduklarını, sonucunda da arı üremelerinin olağanüstü artışına destek verdiklerini söyledi.

sizlere piyasahatti.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir