SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Şirket Haberleri 28 Mayıs 2018

Şirket ve Sektör Haberleri 28.05

TCMB 3 Önemli Adımı Sonrası Hız Kesen Dolar. İtalya’da Çöken Koalisyon. Yükselen Euro. Londra Görüşmeleri ve ABD TDİ Yeni Haftanın Öne Çıkanları.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Negatif): Daha önce açıklanan; tamamı ödenmiş 1,3mn TL sermayesinde %100 oranında paya sahip olunan doğrudan bağlı ortaklığı Milta Turizm İşletmeleri A.Ş.’nin sermayesini temsil eden ve senede bağlanmış 1,3mn adet paylarının, düzenleyici resmi kurumlardan gerekli tüm yasal izinlerin alınması ve diğer rutin “Kapanış Ön Koşulları”nın gerçekleşmesi şartlarına bağlı olarak tamamının, “Kapanış” tarihindeki “net borç” tutarı ile düzeltilmesi koşulu ile nakden ve peşin olarak 105mn USD bedel üzerinden Tek Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş.’ye satışını ve devrini düzenleyen Pay Alım ve Satım Sözleşmesi’nin “Kapanış Ön Koşulları”, Sözleşme’de öngörülen şekilde tamamlanamamıştır. Bu çerçevede, mezkur satış ve devir işlemine ilişkin görüşmelere ve çalışmalara son verilmiştir.

Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kardemir Cuma günü internet sitesinde açıkladığı ürün fiyatlarında artışa gitti.

Odaş Elektrik (ODAS, Sınırlı Pozitif): Son günlerde yaşanan fiyat hareketleri ve yatırımcılardan gelen sorular üzerine Şirket şu duyuruyu yapmıştır: “Ciddi oranlarda artan döviz kurlarının ve enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarının varlık değerleri henüz bilançoda realize olmamış kömür, altın, gümüş ve antimuan rezervleri üzerindeki pozitif etkisinin bilançoda yer alan yabancı para cinsi yükümlülükleri üzerindeki negatif etkisinden kayda değer şekilde fazla olduğu görülmektedir. Nakit akış açısından ise 330 Mwm/340 Mwe kurulu güce sahip olacak Çan-2 termik Santral yatırımının haziran ayı içerisinde devreye girecek olması ile birlikte her 3 ayda bir tüfe-tefe (enflasyon) ortalamasına göre artacak alım garantisinin yanı sıra kapasite mekanizmasından sağlanacak ilave gelirler ve Çan-2 Termik Santral yatırımına yönelik esas ana para ödemelerinin 2019 yılında başlayacak olması da dikkate alındığında grubun konsolide bilanço yapısında nakit akışına pozitif yansıması hesaplanmaktadır.”

Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya (VESTL, VESBE, Nötr): Vestel Elektronik’in yatırım stratejisi çerçevesinde, portföyünde bulunan VESBE paylarından şirket sermayesinin %5’ine kadar olan kısmının satılmasına yönelik hazırlanan ve SPK’nın onaylanan Pay Satış Bilgi Formu kapsamında yapılması planlanan pay satışından vazgeçilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), Nisan 2018’de küresel ham çelik üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre %4,1 artarak 148,3mn ton olduğunu açıkladı. Aynı dönemde Çin’in ham çelik üretimi %4,8 artarak 76,7mn ton oldu. Japonya Nisan’da yıllık %0,4 düşüşle 8,7mn olurken Hindistan %5,6 artışla 8,7 milyon ton üretti. Türkiye’nin Nisan ayında ham çelik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %3,1 düşerek 3mn tona indi. (Kaynak: Foreks)

Türk Eximbank: Türk Eximbank, kurda yaşanan dalgalanmadan ihracatçıların etkilenmemesi amacıyla reeskont kredilerine getirilen kur sabitlemesine ilaveten yeni önlemler açıkladı. Buna göre Türk Eximbank, reeskont kredileri hariç döviz cinsinden kullandırdığı kredilerin tamamını ihracatçıların talep ettiği döviz cinsinden de kullandırmaya başlayacak. Bu uygulamayla ihracatçıların TL kullanımında maruz kaldıkları kur zararlarını ve çifte işlemi önlenmiş olacak. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım tarafından yapılan açıklamada şu detaylara yer verildi:
“02.05.2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı kararda yapılan değişiklikle, döviz kredileri doğrudan döviz olarak veya kredi tutarının Türk Lirasına dönüştürülmesi suretiyle kullanılabileceği düzenlenmiştir.

Bu çerçevede, TCMB reeskont kredileri hariç döviz cinsinden krediler döviz olarak da ihracatçılarımıza kullandırılabilecektir. Bu sayede eski uygulamada ihracatçılarımızın döviz kredilerini TL olarak kullanmaktan dolayı maruz kaldıkları kur zararının önüne geçilmiş olacaktır.” (Kaynak: Matriks)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Pozitif): Şirket, İngiltere’de gayrimenkul yatırımı yapmak üzere Jersey’de kurulu WMG London Developments L.P. Şirketine, Londra’da bir konut projesi gerçekleştirmek üzere %51 oranında ortak olunmak suretiyle yatırım yapılmasına ve bu konu ile ilgili sözleşmelerin imzalanmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Çuhadaroğlu Metal (CUSAN, Pozitif): Şirket ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşik bir alüminyum şirketi arasında Cuma günü iyi niyet anlaşması imzalanmıştır. Sözkonusu anlaşma ile birlikte Şirket ilk defa ABD’ye ürün satışı gerçekleştirecektir. Bağlayıcı olmayan bu anlaşma çerçevesinde, 2018 yılı sonuna kadar Şirket’ten aylık minimum 200 Ton alüminyum profil alımı yapılacağı hususunda mutabık kalınmıştır. Şirket’in ihraç edeceği aylık 200 Ton alüminyum profilin satış tutarı, aylar itibarıyla alüminyum hammadde fiyatına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. 200 Ton alüminyum profilin bugünkü satış fiyatı yaklaşık 750bin USD’dir.

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından, Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 5,8 milyon Euro tutarda ve Euro Libor + %1,2 maliyetli, 240 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

 

ŞİRKET HABERLERİ
 • AKBNK – 32 gün vadeli 50,3 milyon TL ve 52 gün vadeli 24,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • AKSA – Liman yatırımına ilişkin olarak çalışmaların devam ettiği açıklandı.
 • AKSGY – İngiltere’de gayrimenkul yatırımı yapmak üzere Jersey’de kurulu WMG London Developments L.P. Şirketine, Londra’da bir konut  projesi gerçekleştirmek üzere %51 oranında ortak olunmak suretiyle yatırım yapılmasına karar verildi.
 • ASELS – Şirket paylarının ikincil halka arzında talepler 21,35 – 26,00 TL fiyat aralığından Perşembe – Cuma günü toplanacak.
 • ATAGY – Kayseri’deki taşınmazın zemin katının aylık 16.000 TL’ye kiraya verildiği açıklandı.
 • CUSAN – Şirket, Amerika’da yerleşik bir alüminyum şirketi ile aylık 200 ton alüminyum ihracatı kapsamında iyi niyet anlaşması imzalanırken, sözleşme büyüklüğü aylık 750.000 Dolara denk gelmektedir.
 • DENGE – GİP’te işlem gören şirket paylarının Ana Pazar’da işlem görebilmesi için Borsa’ya pazar geçiş başvurusu yapıldı.
 • DOHOL – %100 bağlı ortaklığı Milta Turizm’in 105 milyon dolara Tek Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesislerine satış işlemlerinin tamamlanamaması üzerine görüşmelere son verildiği açıklandı.
 • EKGYO –
  • Maslak 1453 projesindeki B2 Blok’un kesin kabulünün yapıldığı açıklandı.
  • İstanbul Başakşehir Güney Ayazma ve Kayabaşı, Avcılar Kapadık Cami İnşaatları ile Ada içi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri ihalelerinin 11 Haziran’da yapılacağı açıklandı.
 • ISCTR – Almanya’daki bağlı ortaklığı İşbank AG’nin sermayesinin 170 milyon Euro’dan 185 milyon Euro’ya artırılmasına ilişkin olarak payına isabet eden 15 milyon Euro ile sermaye artırımına katılım sağlanacak.
 • OZKGY –
  • Demre’deki arazinin şirkete kesin olarak tahsisi için Bakanlığa başvuru yapıldığı açıklandı.
  • Grup şirketlerinden köprü kredi olarak 240 gün vadeli ve Euribor + %1,2 maliyetli 5,8 milyon Euro’luk kaynak sağlandı.
 • QNBFB – 119 gün vadeli 110,7 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • TCELL – Belbim ve PTT ile eşit ortaklıkta yemek kartı şirketi olarak Sofra Kurumsal ve Ödüllendirme Hizmetleri şirketinin kurulmasına karar verildi.
 • TEKTU – İzmir Çeşme’deki 5 Yıldızlı Resort Zigana Hotel bünyesinde bulunan 65 adet villanın satılmasına karar verilirken, satış kapsamında 90 – 130 milyon Euro gelir hedeflendiği açıklandı.
 • VESBE & VESTL – VESTL tarafından VESBE’nin %5’ine kadarlık pay satışı işleminden vazgeçildiği açıklandı.
 • YKBNK – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kesilen idari para cezasının iptaline ilişkin olarak açılan dava reddedilirken, Danıştay nezdinde temyiz başvurusu yapılacağı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
 • AKSA – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 11,74 – 11,75 TL fiyat aralığından 26.926 adet pay alınırken, bugüne kadar Şirket sermayesinin %0,62’sine karşılık gelen 1.153.573 adet pay geri alındı.
 • ATAGY – Ata Yatırım tarafından 3,96 – 4,12 TL fiyat aralığından 6.994 adet pay alım ve 4.833 adet pay satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %28,94’e yükseldi.
 • BOSSA – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 5,53 – 5,62 TL fiyat aralığından 13.765 adet pay alımı yapılırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %3,14’üne karşılık gelen 1.035.000 adet pay geri alındı.
 • CEMAS & IEYHO – IEYHO tarafından 1,65 – 1,81 TL fiyat aralığından 3.850.000 adet CEMAS payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %63,56’ya geriledi.
 • DIRIT – Fıratcan Özgür tarafından 1,12 TL fiyattan 192.000 adet pay satışı yapılırken şirket sermayesindeki payı %4,7’ye geriledi.
 • ECZYT – Eczacıbaşı Holding tarafından 8,99 – 9,00 TL fiyat aralığından 100.544 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %80,2’ye yükseldi.
 • ERSU – Akman Holding tarafından 0,95 TL fiyattan 40.000 adet pay alımı yapılırken şirket sermayesindeki payı %11,676’ya yükseldi.
 • ESCOM – Halil İbrahim Özer tarafından 0,60 – 0,62 TL fiyat aralığından 200.000 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %39,23’e geriledi.
 • GENTS – Tahsin Kahraman tarafından 1,8 TL fiyattan 106.212 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %2,6’ya yükseldi.
 • GLYHO – Mehmet Kutman tarafından 3,62 TL fiyattan 500.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %22,55’e yükseldi.
 • ITTFH – Akdere İnşaat tarafından 2,98 – 3,00 TL fiyat aralığından 110.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,22’ye yükseldi.
 • KERVN – Zeynep Tümer tarafından 1,00 TL fiyattan 5 milyon adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %62,05’e geriledi.
 • KUYAS – Enver Çevik tarafından 3,21 – 3,99 TL fiyat aralığından 325.374 adet pay alımı ve 880.766 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki oranı %39,33’e geriledi.
 • LKMNH – Şirket paylarının geri alımı kapsamında bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van Sağlık Hizmetleri tarafından 5,37 – 5,58 TL fiyat aralığından 19.793 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %2,21’ine karşılık gelen 529.733 adet pay geri alındı.
 • NIBAS & CEMAS – CEMAS tarafından 1,00 TL fiyattan 1,5 milyon adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %9,85’e geriledi.
 • NUHCM – Ahmet Eskiyapan Holding tarafından 9,74 TL fiyattan 11.399 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %3,47’ye yükseldi.
 • PRZMA – Metin Kuru tarafından 1,65 TL fiyattan 62.213 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %30,17’ye yükseldi.
 • SAMAT – Metin Kuru tarafından 1,06 TL fiyattan 120.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %6,19’a yükseldi.
 • SARKY –
  • Hayrettin Çaycı tarafından 3,26 – 3,29 TL fiyat aralığından 20.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %8,86’ya yükseldi.
  • Maksat Urun tarafından 3,27 – 3,28 TL fiyat aralığından 50.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,95’e yükseldi.
 • ULAS – Tevfik Mutlu Ulaş tarafından 1,33 – 1,38 TL fiyat aralığından 108.750 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %9,86’ya yükseldi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
 • ISFIN – Şirket sermayesi bugün 650,3 milyon TL’den %6,92 oranında bedelsiz olarak 45 milyon TL artışla 695,3 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 3,31 TL’ye denk gelmekte.
 • KLMSN – Şirket sermayesinin 33 milyon TL’den %20 oranında bedelsiz olarak 6,6 milyon TL artırılarak 39,6 milyon TL’ye yükseltilmesi kararı Genel Kurul’da kabul edildi.
 • OZBAL – Şirket sermayesinin azaltılması ve eş anlı olarak 17,5 milyon TL artırılması kapsamında rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 701.849 adet payın satışı yapılarak sermaye artırımı tamamlanmış oldu.
 • PETKM – Şirket sermayesinin 1,5 milyar TL’den %10 oranında bedelsiz olarak 150 milyon TL artışla 1,65 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin olarak SPK’ya başvuru yapıldı.
NAKİT TEMETTÜ HABERLERİ
Şirket Brüt (TL) Net (TL) Temettü Verimi Dağıtım Tarihi Kapanış Temettü Düşülmüş Baz Fiyat
AKMGY 0,6800 0,6800 3,71% Bugün 18,35 17,67
ECZYT 0,7500 0,6375 8,15% Bugün 9,20 8,45
AEFES 0,4224 0,3590 1,67% Yarın    
DGATE 0,4000 0,3400 7,60% Yarın    
EREGL 0,8400 0,7685 1,52% Yarın    
ISDMR 0,7000 0,7000 7,87% Yarın    
INDES 1,0357 0,8804 12,18% Yarın    
MAVI 0,5220 0,4437 1,13% Yarın    
TRGYO 0,0500 0,0500 1,84% 29.06.2018    
KLMSN 0,0303 0,0303 0,62%      
POLTK 1,9700 1,6745 4,93%      

 

GENEL KURUL HABERLERİ
 • Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –  TTKOM

 

 

ziraaat yatııırm**a1 Capital

Yorumlar

Seo&Host | BCM