SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Şirket Haberleri 22 Mayıs 2018

Şirket ve Sektör Haberleri 22.05

Türk Lirası Varlıklarda Doların Hız Kesmeyen Yükselişi Karşısında Değer Kaybı Devam Ediyor

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Vakıfbank’ın 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %16,7 oranında artarak 1.051mn TL olmuş ve hem bizim beklentimiz olan 918mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 933mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net ücret ve komisyon gelirleri ile ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.

Bim (BIMAS, Öneri “TUT”, Nötr): Şirketin CFO’su Haluk Dortluoğlu bugün Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamalarda Mısır’da genel olarak istenen seviyenin gerisinde olunduğunu, İran’ın cazip bir pazar olduğunu ancak perakende için kısıtlama kararı alındığını ve fırsat çıkarsa inorganik büyümeye açık olduklarını bildirdi.

Denizbank (DENİZ): Sberbank ve Emirates NBD, Denizbank satışı için anlaştı. Emirates NBD, Denizbank’ı 3,2 milyar dolara Sberbank’tan aldı. Denizbank’ın %99.85’inin Emirates NBD’e satışı işleminin 2018 yılı içinde tamamlanması bekleniyor (Kaynak: Bloomberg). Dün kapanışı itibariyle Denizbank borsada yaklaşık 5,7 milyar dolar piyasa değeriyle işlem görüyordu. Satış fiyatının bu fiyatın oldukça altında kalması halka açıklık oranı sadece %0,15 olan hissede baskı oluşturabilir. Satış fiyatı Mart sonu defter değerine göre o günkü kurlarla hesaplandığında yaklaşık 0,92x defter değerine denk gelmektedir.

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Nötr): Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, şirket bünyesini daha çevik ve çalışma anlayışını daha ilerilere taşıyacak bir yapıya dönüştürmek amacıyla Doğtaş ve Kelebek markalarını organizasyonel olarak birbirinden ayırma kararı alınmıştır. Her iki marka için de ayrı iki Genel Müdür atanmasına karar verildi.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve Aloreen Investment Ltd. (Terminal Investment Limited Holding S.A. ve Misnak International DWC – LLC iştiraki) arasında Umm Qasr Basra Çok Amaçlı Terminal, Konteyner Terminal Sahası 5, Rıhtım Duvarı ve Deniz İşleri projesi imzalanmıştır. Irak Basra’da Umm Qasr Limanı içerisinde yer alan projenin mühendisliği ve inşası Enka tarafından yapılacak olup, toplam 74 milyon ABD Doları olan ve 14 ayda tamamlanması öngörülen proje beton bloklu rıhtım özelliği taşımaktadır

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket, çıkarılmış sermayesinin 820mn TL’den 858mn TL’ye artırılmasıyla ilgili olarak SPK’ya başvuru yapılmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Konuya yakın 5 kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Otaş’a kredi veren bankalar ve diğer taraflar yaklaşık 4,75 milyar dolarlık kredinin çözümü için Salı günü İstanbul’da bir araya gelecek. Kaynaklara göre toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları, danışmanlık firmaları katılacak. 3 kaynağın verdiği bilgiye toplantıda, Otaş’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni bir şirkete devredilmesine yönelik bir plan görüşülecek. Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak. Türk Telekom ve Otaş konuya ilişkin Bloomberg’e yorum yapmadı. Otaş’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. (Kaynak: BusinessHT)

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Ziraat Bankası öncülüğünde bazı bankaların faizi yüzde 0.98’in altına çekmesi sonrası konut sektörünün 3 önemli temsilcisi KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi 41 firmanın başlattığı ‘yüzde 5 peşinat, yüzde 20 indirim’ kampanyasında 6 gün geride kaldı. Salı günü başlayan kampanyada bugüne kadar 2 bin konut satıldığını ve 1-1.5 milyar lira arası bir ciro rakamının ortaya çıktığını açıklayan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu rakamın beklentilerinin çok üzerinde olduğunu ve bu nedenle kampanyada hedef büyüttüklerini duyurdu. Durbakayım, yaptığı açıklamada, “Kampanya tahminimizden çok daha fazla ilgi gördü. Kampanyaya katılan firmaların satış ofislerinde büyük bir hareketlilik yaşandı, telefonlarında kilitlenmeler oldu. Demekki kampanya doğru bir şekilde yapılmış” şeklinde konuştu. Durbakayım, kampanyadaki satışların görülmesi sonrası 4 firmanın daha kendilerine katıldığını ifade ederek, toplam katılımcı firma sayısının 45’e çıktığını bildirdi. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları (KUYAS): Kuyaş’ın bağlı ortaklığı Büyükartı İnşaat ve Yatırım A.Ş’ nin ortaklarından,  Büyük Artı Gayrimenkul Yatırım A.Ş.(Eski ismi ile Büyükartı İnşaat Mimarlık Dekorasyon ve Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.) %36 hissesinin %6′ sını Burker Tekstil İnşaat Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti’ne ve %30′ unu EK Group İnşaat Anonim Şirketi’ ne devir etmiştir. KUYAŞ hisse oranının değişmediği devir işlemleri dün itibariyle tamamlanmıştır.

 

 • AKSUE – Şirket sermaye artırımından elde edilen 4,29 milyon TL’lik fonun 2,45 milyon TL’sinin leasing ödemelerinde kullanıldığını, 1,83 milyon TL’lik kısmı ise şirketin Döviz /TL hesaplarında saklandığı açıklandı.
 • ALBRK – 1 yıl süreli yönetici sorumluluk sigortası yaptırıldı.
 • CLEBI – Şirket bağlı ortaklığı Celebi Nas, Hindistan Mumbai’deki havalimanındaki mevcut imtiyaz süresini 2029’a kadar uzattı.
 • ENKAI – Şirket ile Aloreen Investment arasında 74 milyon Dolar tutarında Irak Basra Limanında yer alacak inşaat işi için sözleşme imzalanırken, projenin 18 ayda tamamlanması beklendiği bildirildi.
 • ESCOM – Almanya Tahkim Enstitüsü nezdinde Toshiba-TEG’e açılan dava sürecinin devam ettiği belirtildi.
 • FORMT  Şirket payları bugün 7,33 TL baz fiyatla Borsa’da işlem görmeye başlayacak.
 • GARAN – 72 gün ve 152 gün vadeli bono ihracında talepler bugün toplanacak.
 • GDKGS – Şirketin unvanı HUB GSYO olarak değişti.
 • GLYHO & PEGYO – Şirket ile Cem Okullu – Cengiz Okullu arasında imzalanan Ardus Gayrimenkul Yatırımları’nın ve Ardus’un pay sahibi olduğu PEGYO’nun satışına ilişkin süreçte Rekabet Kurumu’ndan izin alınırken, devir işlemlerinin 31 Mayıs’ta yapılacağı bildirildi.
 • GYHOL & GEDIK – GYHOL tarafından GEDIK için yapılacak pay alım teklifinde pay alım teklifi fiyatı 2,50 TL olarak açıklandı.
 • ISMEN – %74 oranında bağlı ortaklığı Efes Varlık Yönetiminin sermayesinin 10 milyon TL nakden artışla 40 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında payı oranında 7,4 milyon TL ile sermaye artırımına katıldı.
 • KUYAS – %100 bağlı ortaklığı Büyük Artı Gayrimenkul’deki %36’lık payını Burker Tekstil ve EK Group İnşaat’a devretti.
 • MEGAP – Şirketin Levent Karaçelik’ten Pina ve Çakıl Denizcilik’ten olan 7,2 milyon TL’lik alacağına karşılık pay devri kapsamında Levent KAraçelik’e verilen satış bedeli kapsamındaki senetler şirkete borç kapamasında kullanılmış, akabinde söz konusu senetler ile şirkete stok ve makine alımı gerçekleştirilerek şirket finansallarındaki şartlı görüş ortadan kalkmıştır.
 • METRO – %100 bağlı ortaklığı Metro City Trade Center Batumi JSC ve %100 bağlı ortaklığı Metro Euphoria (Legend) Hotel Batumi JSC paylarının bir kısmının Gürcistan Borsası’nda halka arz edilmesi kapsamında imzalanan sözleşmenin feshedildiği açıklandı.
 • ORGE – Şirketin devam eden Bodrum Yalıkavak’taki proje kapsamında verdiği 1,43 milyon TL’lik ek teklifin imza sürecinin tamamlandığı, proje kapsamındaki toplam iş büyüklüğünün 16,4 milyon TL’ye yükseldiği açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
 • AKSA – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 11,66 – 12,00 TL fiyat aralığından 165.210 adet pay alınırken, bugüne kadar Şirket sermayesinin %0,46’sına karşılık gelen 845.763 adet pay geri alındı.
 • ATAGY – Ata Yatırım tarafından 3,92 – 3,98 TL fiyat aralığından 3.227 adet alış ve 1.913 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %28,89’a yükseldi.
 • BIMAS – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 71,30 – 71,55 TL fiyat aralığından 15.000 adet pay alınırken, bugüne kadar Şirket sermayesinin %0,53’üne karşılık gelen 1.623.653 adet pay geri alındı.
 • DGATE – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 5,79 – 5,92 TL fiyat aralığından 34.143 adet pay alınırken, bugüne kadar Şirket sermayesinin %0,32’sine karşılık gelen 96.104 adet pay geri alındı.
 • DGKLB – Goldman Sachs tarafından 1,87 TL fiyattan 1,63 milyon adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,44’e geriledi.
 • ERSU – Akman Holding tarafından 0,96 TL fiyattan 60.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %11,7’ye yükseldi.
 • FORMT & METRO – METRO tarafından 7,33 TL fiyattan 2,38 milyon adet FORMT payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %13,77’ye yükseldi.
 • HALKS – Halk Yatırım tarafından 1,37 TL fiyattan 2.391 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,20’ye yükseldi.
 • INTEM & ECZYT – ECZYT tarafından 21,00 – 24,86 TL fiyat aralığından 70.363 adet INTEM payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %46,08’e geriledi.
 • METRO – Metro Yatırım tarafından 1,08 TL fiyatla 1.000.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %2,88’e yükseldi.
 • METRO & ATLAS – ATLAS tarafından 1,07 TL fiyattan 142.525 adet pay METRO payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %1,18’e geriledi.
 • METRO & ECBYO – ECBYO tarafından 1,09 TL fiyattan 70.603 adet pay METRO payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %1,55’e geriledi.
 • METRO & AVGYO – AVGYO tarafından 1,03 – 1,08 TL fiyat aralığından 5,05 milyon adet METRO payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %1,68’e yükseldi.
 • NTHOL –
  • Orlando Kalumenos tarafından 1,79 – 1,80 TL fiyat aralığından 400.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,26’ya yükseldi.
  • Lusi Kalumenos tarafından 1,81 TL fiyattan 175.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,10’a yükseldi.
  • Serena Kalumenos tarafından 1,81 TL fiyattan 50.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,04’e yükseldi.
 • NUHCM – Ahmet Eskiyapan Holding tarafından 10,32 TL fiyattan 350 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %3,46’ya yükseldi.
 • SARKY – Maksut Urun tarafından 3,23 – 3,24 TL fiyat aralığından 15.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,93’e yükseldi.
 • VERUS – Investco Holding tarafından 25,00 TL fiyattan 1.500 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %69,08’e geriledi.
 • YAYLA – HDFGS tarafından 1,44 TL fiyattan 1,2 milyon adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,23’e yükseldi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
 • BRKO – Şirket sermayesinin 77,3 milyon TL’den 42,7 milyon TL nakden artırılmasında rüçhan hakkı kullanım süresinin 60 güne çıkarılması için SPK’ya başvuru yapıldı.
 • ENKAI – Şirket sermayesi Perşembe günü 4,6 milyar TL’den %8,69 bedelsiz olarak 400 milyon TL artışla 5,0 milyar TL’ye yükseltilecek.
 • HLGYO – Şirket sermayesinin 820 milyon TL’den %4,63 bedelsiz olarak 38 milyon TL artışla 858 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
 • OZBAL – Şirket sermayesinin azaltılması ve eş anlı olarak 17,5 milyon TL artırılması kapsamında kullanılmayan rüçhan hakkı adedinin 701.849 adet pay olduğu açıklandı.
 • OZRDN – Şirket sermayesinin 16,0 milyon TL’den %8,13 bedelsiz olarak 1,3 milyon TL artışla 17,3 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
 • YONGA – Şirket sermayesi bugün 210.000 TL’den %7.900 bedelsiz olarak 16,59 milyon TL artışla 16,8 milyon TL’ye yükselecek.
NAKİT TEMETTÜ HABERLERİ
Şirket Brüt (TL) Net (TL) Temettü Verimi Dağıtım Tarihi Kapanış Temettü Düşülmüş Baz Fiyat
BASCM 0,1000 0,0850 3,79% Bugün 2,64 2,54
ECILC 0,2000 0,1700 5,21% Bugün 3,84 3,64
KONYA 6,6000 5,6100 3,08% Bugün 214,40 207,80
AKSGY 0,1569 0,1569 4,92% Yarın
NUHCM 0,9000 0,7650 8,64% Yarın

 

2018 / 03 DÖNEMİ BİLANÇO AÇIKLAYAN ŞİRKETLER
  Net Satışlar FAVÖK Net Kar
Milyon TL 1Ç2017 1Ç2018 Değişim 1Ç2017 1Ç2018 Değişim 4Ç2017 1Ç2017 1Ç2018 1Ç2018 / 1Ç2017 Değişim (%) 1Ç2018 / 4Ç2017 Değişim (%)
ADESE 152,5 152,6 0,1% 7,5 5,1 -32,1% 30,5 1,9 -4,6 a.d a.d
ITTFH 220,8 272,0 23,2% 20,7 18,7 -9,4% 10,0 3,2 -0,1 a.d a.d
SELGD 2,3 1,9 -17,0% 0,2 0,1 -24,6% 1,1 0,2 0,0 -82,7% -97,3%
VAKBN             901,3 1.224,8 1.051,4 -14,2% 16,7%
  Net Satışlar FAVÖK Net Kar
Milyon TL 4Ç2017 1Ç2017 1Ç2018 Beklenti 4Ç2017 1Ç2017 1Ç2018 Beklenti 4Ç2017 1Ç2017 1Ç2018 Beklenti
ADESE 164,5 152,5 152,6   5,2 7,5 5,1   30,5 1,9 -4,6  
ITTFH 315,1 220,8 272,0   6,1 20,7 18,7   10,0 3,2 -0,1  
SELGD 8,5 2,3 1,9   2,1 0,2 0,1   1,1 0,2 0,0  
VAKBN                 901,3 1.224,8 1.051,4 933,0
GENEL KURUL HABERLERİ
 • Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –  KNFRT, MRSHL, NETAS

Yorumlar

Seo&Host | BCM