SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Şirket Haberleri 10 Eylül 2018

ŞİRKET HABERLERİ

ŞİRKET HABERLERİ (10-09-P.TESİ)

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türkiye’nin teknoloji merkezlerinden Aselsan, yerli tıbbi cihazların geliştirilmesi ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığın azaltılması için çok yönlü çalışma yürütüyor. Türkiye’de sağlık teknolojilerindeki dışa bağımlılık yüzde 85 düzeyinde bulunuyor ve bu alanda yılda 2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriliyor. Sağlık Bakanlığı, manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen cihazlarının yerlileştirilmesiyle ilgili bir projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyor. Aselsan da sağlık endüstrisi açısından çok önemli olan bu proje kapsamında savunmada edindiği tecrübeyi, sağlık endüstrisi ekosistemiyle çalışarak ülkenin hizmetine sunmayı hedefliyor. Aselsan, bu projeye hazırlık olması amacıyla öz kaynaklarıyla “mobil dijital röntgen” ve “yerli MR görüntüleme sistemi” geliştirilmesi projelerini başlattı. Gelecek yıl ürünlerin ilk örneklerinin çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor
Hektaş (HEKTS, Nötr): JCR Avrasya Derecelendirme tarafından yapılan derecelendirme çalışmaları sonucunda; şirketin uzun ve kısa vadeli ulusal notları sırasıyla ‘AA- (Trk)’ ve ‘A-1+ (Trk)’ olarak, notlara ilişkin ggörünümleri ise ‘Pozitif’ olarak teyit edilmiştir.

Kartonsan (KARTN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in, üretim tesisinin modernizasyonunu sağlamak ve tesisin idamesine yönelik yapılması gereken bazı yatırım projelerinin teşvik belgesine bağlanması amacıyla, Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru neticesinde 3 Yıl süreli teşvik belgesi düzenlenmiştir. Söz konusu Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırım projeleri kapasite artışı sağlamayacak, modernizasyon ve verimlilik amaçlı projeler olup, yatırım teşvik belgesi süresi içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan projelerden oluşmaktadır. Teşvik belgesi süresi kapsamında (3 yıllık sürede) yapılacak yatırımların yaklaşık 14,3mn USD’lik kısmı ithalat yoluyla, 43mn TL’lik kısmı ise iç piyasadan temin edilmesi planlanmaktadır. Yatırımların tamamı öz kaynaklardan karşılanacak olup, herhangi bir kredi kullanımı öngörülmemektedir. Yatırım teşvik belgesinde şirkete gerçekleşecek yatırım üzerinden %15 Yatırıma katkı oranı ve %50 Kurumlar Vergisii indirimi, Katma Değer Vergisi istisnası ve Gümrük Vergisi istisnası sağlanmış olup, belgenin revizesi sonucunda söz konusu desteklerde herhangi bir değişiklik olmayacağı düşünülmektedir.

Türk Hava Yolları, DO & CO (THYAO, Öneri “AL”, Nötr; DOCO, Nötr): THY ile 3. Havalimanı’nda ikram hizmetleri için Do&Co AG ile ortak kuruluşu olan mevcut ikram hizmeti tedarikçisi THY Do&Co İkram Hizmetleri A.Ş. ile anlaştı. THY, Singapurlu SATS ile görüşüp ön anlaşma imzalama noktasına gelmiş ancak bazı detaylarda ilerleme sağlanamamıştı.
SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: BDDK internet sitesinde aşağıdaki açıklamada bulunmuştur:

Bilindiği üzere bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri forward, opsiyon ve bu gibi swap dışındaki ttürev işlemlerinin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25’ini geçemeyeceği, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacağı, bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenemeyeceği, söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacağı daha önce kararlaştırılmıştır. Konu ile ilgili yapılan değerlendirme sonucunda; % 25 sınırlamasına dahil edilen işlemlerden, bankaların konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemlerin hesaplamadan muaf tutulması uygun bulunmuştur.

Ulaştırma: Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnafa çiftçilerde olduğu gibi ticari akaryakıt uygulamasının getirilmesini talep etti. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde enflasyonda yaşanan artışın en büyük sebeplerinden birinin, akaryakıta ve ulaştırma sektörüne yapıllan zamlar olduğunu bildirdi. Enflasyondaki yükselişin önlenmesi için sektöre özel önem verilmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, bu konuda gerekli adımların atılmasını istedi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Adese (ADESE, Nötr): Konya’da bulunan Osmangazi Şubesi firmanın yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında 10.09.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verilmiştir.

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri (AKGUV): Antalya İli Aksu İlçesinde toplam 4.688 metrekarelik alanda yer alan şirkete ait yatırım amaçlı elde edinilmiş arsaların 823.500 TL tutarla satışı gerçekleştirilmiştir. Şirketin dönüşüm stratejisini somut yatırımlarla uygulamaya geçirdiği bu dönemde, şirkete işletme sermayesi sağlayacak olan satışın nakit akışımızı olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir.

ADESE – Konya’da bulunan bir şubesinin kapatılmasına karar verildi.
AKGUV – Antalya – Aksu’da bulunan 4.688 m²’lik arsasını 823.500 TL’ye sattı.
” ASELS – Yerli tıbbi cihazlaarın geliştirilmesi ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığın azaltılması için MR görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen cihazlarının yerlileştirilmesiyle ilgili çalışmalar yürüten Şirketin, yıllık 2 milyar dolarlık pazardan gelecek dönemde pay alması hedefleniyor.
CLEBI – Şirket paylarının %78,36’sına sahip ana ortağı Çelebi Havacılık Holding’in %15’ine sahip olan Alpha paylarının tamamı Hana Investment’a satılırken, Hana’nın CLEBI’deki dolaylı payı %11,75 olarak açıklandı. Bu işlemler sonucunda Çelebi Havacılık Holding’te Can ve Canan Çelebioğlu’nun payları %17,5’er olarak, CLEBI’deki dolaylı payları ise %13,71’er olarak açıklandı.
EGCYH – TTK 376 kapsamına geçen şirketin alacaklılarından EGC Enerji Çözümleri tarafından 1,73 milyon TL’lik alacağının EGCYH tarafından yapılabilecek sermaye artırımında avans olarak değerlendirilmesine yönelik teklif şirket tarafından kabul edildi.
” EUKYO – Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Şirket paylarında 24 EEylül’e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
GARFA – Şirket bugün 101 gün vadeli 50 milyon TL tutarında bono ihracı gerçekleştirecek.
” HALKB – 74 gün vadeli 125 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
HEKTS – JCR tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notu “AA- (Trk) ve kısa vadeli ulusal notu “A-1+ (Trk) olarak, görünümler ise “pozitif” olarak açıklandı.
” KARTN – 180 milyon TL olarak açıklanan yatırım teşvik belgesindeki yatırım tutarında düzeltme yapılacağı, yatırımın 14,3 milyon dolarlık kısmının ithalat, 43 milyon TL’lik kısmının ise iç piyasada temin edilerek yapılacağı, yatırımın özkaynaklardan karşılanacağı, yatırım teşvik belgesi kapsamında %15 yatırıma katkı oranı ve %50 kurumlar vergisi indirimi, KDV istisnası, Gümrük Vergisi İstisnası teşviklerinden yararlanılacağı açıklandı.
” NIBAS & CEMAS – NIBAS, CEMAS’ın bağlı ortaklığı Özışık İnşaat’tan Bartın’da 23.906 m²’lik arsayı 7,45 milyon TL’ye satın aldı.
” NIBAS – Sermaye artırımından elde edilen fonllarla Burgan Bank’ta kapattığı 7,5 milyon TL’lik kredinin ardından Niğde’de bulunan fabrikasında bulunan ipoteğin kaldırıldığını açıkladı.
” NTHOL – 300 milyon TL’ye kadar yurtiçinde borçlanma aracı, 300 milyon dolara kadar yurtdışında borçlanma aracı ihraç edilmesi için SPK’ya başvuru yapıldı.
” OZGYO – Sermaye artırımından elde edilen 60,0 milyon TL’lik fonun 59,2 TL’lik kısmını banka kredileri geri ödemesinde kullanırken, kalan 0,74 milyon TL’lik kısmının ise taşeron, cari ve diğer ödemeler için kullanıldığı bildirildi.
” QNBFB – 56 gün vadeli 141 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
” THYAO & DOCO – Medyada yer alan habere göre THYAO, ikram hizmeti için Turkish DOCO ile sözleşmesini sürdürme kararı aldı.
” VAKBN – 70 gün vadeli 543 milyon TL ve 98 gün vadeli 95 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
” YKBNK – 61 gün vadeli 218,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
” ATAGY – Ata Yatırım tarafından 4,00 – 4,42 TL fiyat aralığından 5.456 adet alış ve 3.103 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %30,10’a yükseldi.
” BRYAT – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 41,23 TL fiyattan 1.001 adet pay alımı yapılırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,40’ına karşılık gelen 393.767 adet pay geri alındı.
” ISCTR – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 3,98 – 3,99 TL fiyat aralığından 2,3 milyon adet pay geri alındı.
” OYLUM – Bracknor Investment tarafından 1,0291 TL ortalama fiyattan 94.706 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %11,17’ye geriledi.
” NTHOL – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,09 TL fiyatla 250.000 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %31,39’una karşılık gelen 177.027.305 adet pay geri alındı.
” SNKRN – Kerem Bilge tarafından zorunlu pay alım teklifi kapsamında 1,49 TL fiyattan 75.000 adet pay alımı yapıldı.
” TIRE – Şirketin hakim ortağı Mondi tarafından 2,0996 TL ortalama fiyattan 50.800 adet alış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %79,15’e yükseldi.
” VERUS – Investco Holding tarafından 29,30 TL fiyattan 85.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %67,57’ye geriledi.
” YGGYO – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 8,237 TL fiyatla 1.215 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,81’ine karşılık gelen 2.913.844 adet pay geri alındı.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
” GRNYO – Şirket sermayesinin 32,0 milyon TL’den %4,68 oranında bedelsiz olarak 1,5 milyon TL artışla 33,5 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
GENEL KURUL HABERLERİ
Bugün Genel Kurulu Olan Şirket – YGYO

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın piyasayı fonlama miktarı 149 milyar TL’den 178,9 milyar TL’ye yükseldi. Fonlamanın tamamı %19,25’ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama ffonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.
13 Eylül’deki PPK toplantısında, para politikasında sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik sinyalle birlikte 10 yıllık tahvil faizi, cuma günü %20 seviyesinin altına sarkarak 1 ayın en düşük seviyesi olan %19,55’ten kapandı. Merkez Bankasını beklerken; yarınki Hazine ihalesi de bono piyasasında takip edilecek. Hazine yarın 12 Ağustos 2020 itfalı iki yıllık gösterge tahvili yeniden ihraç edecek.
Cuma günü ABD’de işgücü piyasası verilerinde pozitif bir seyir gözlemledik. Ücretlerin yıllık olarak 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkması Fed’in bu seneki faiz artırımlarını canlı tuttu. Bu durumda ABD 10 yıllık tahvil faizini %2,88 seviyelerinden %2,94 seviyelerine kadar taşıdı. 10 yıllık tahvil faizi, geçen haftayı 8 Ağustos’tan bu yana en yüksek kapanış olan %2,94 seviyesinden yaptı.

 

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Buurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM