SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Şirket Haberleri 14 Mayıs 2018

ŞİRKET ve SEKTÖR HABERLERİ 14.05

Dolar ve Tahvil İhalelerinde Oluşacak Faizler Piyasalar Yön Verecek.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “AL”, Pozitif): İş Bankası’nın net dönem karı 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %50 (düzeltilmemiş rakam göre), bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %10,5 oranında artarak 1.807mn TL’ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 1.454mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.435mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada Banka’nın muhasebesel değişiklik sonrasında, elde edilecek temettü beklentimiz ve özkaynak yöntemiyle değerlenen ortaklıklardan elde edilen gelirlerden oluşan farktan kaynaklanmıştır. Ayrıca diğer faaliyet gelirleri de beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir.
Gözde Girişim (GOZDE, Nötr): Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.’nin halka arzı planlanan talep tutarının altında talep gelmesi nedeni ile daha ileri bir tarihte tekrar değerlendirilmek üzere ertelenmiştir.

Deva Holding (DEVA, Nötr): Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR Eurasia Rating, Şirket ve iştirakleri’nin konsolide yapısını ve Devam Eden Tahvil İhraçlarının Nakit Akımları’nı gözden geçirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A+(Trk)/Stabil” olarak yukarı yönlü revize etmiş; Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise “BBB-/Stabil” olarak teyit etmiştir.

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Yönetim Kurulu Şirket’in sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı İlke Turistik Yatırımları A.Ş.’nin 111,7mn TL ödenmiş sermayesinin, 26mn TL tamamı nakden karşılanmak suretiyle 137,7mn TL’ye artırılmasında, sermaye artırımının Doğan Holding tarafından nakden karşılanmak suretiyle yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına, nakdi sermaye artırımına katılım tutarının 26mn TL olarak belirlenmesine, karar vermiştir.

Netaş (NETAS, Pozitif): ABD Başkanı Donald Trump, Netaş’ın ana ortağı Çinli teknoloji firması ZTE’nin işlerine hızla dönüş yapabilmesi için bir yol bulmaya çalıştığını belirtti. Amerikanın Sesi radyosunun haberi göre ZTE, kablosuz istasyonlarının kurulumu, optik fiber ağlarının ve akıllı telefonlarının imalatı için Amerika tarafından sağlanan parçaların tedarikinin durdurulması nedeniyle büyük operasyonlarına ara verdiğini açıklamıştı. Trump Twitter mesajında ”Çin’de çok kişi işsiz kaldı” dedi ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le birlikte ZTE’deki ekonomik krizi çözmek için çalıştığını kaydetti. Kaynak: Foreks

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Nisan 2017 döneminde 5,6mn olan toplam yolcu sayısı, 2018 yılının aynı döneminde %14,9 artışla 6,4mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda %19,2, dış hatlarda %11,7 oranındadır. Yolcu doluluk oranı Nisan 2018 döneminde 4,1 puanlık artış ile %83,2 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde dış hat seferlerde doluluk oranı 4,2 puanlık artış göstermiştir. Ocak- Nisan 2017 döneminde 18,6mn olan toplam yolcu sayısı, 2018 yılının aynı döneminde %24,4 artışla 23,2mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda %27,8, dış hatlarda %21,7 oranındadır. Yolcu doluluk oranı 5,8 puanlık artış ile %81,2 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “AL, Nötr): Banka’nın ödenmiş 2.400mn TL sermayesinin, 400mn TL artırılarak 2.800mn TL’ye yükseltilmesi, artışın tamamının Genel Kurul kararı çerçevesinde 2017 yılı karından karşılanarak, ortaklara bedelsiz kaydi pay olarak verilmesi için SPK’ya başvuru yapılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeli kurala bağlanıyor. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç %4’ünden fazla olmayacak.” dedi. Kaynak: AA

Enerji: ABD ile İran arasında yaşanan gerilimle artan ham petrol fiyatlarının etkisiyle 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği doğalgaza ödeyeceği fiyatın, 245 dolardan yüzde 8’lik artışla 265 dolara çıkacağı hesaplanıyor. ABD’nin, İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve bu ülkeye yönelik ambargo olasılığı ham petrol fiyatlarını vuruyor. Analistler, Brent petrolün haziran ayında 80 doları aşabileceği öngörüsünde bulunuyor. Kaynak: Habertürk

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ
” ACSEL – 2015 yılından beri devam eden yıllık 1.200 ton kapasiteli Polyanionic Selüloz (PAC) üretim hattı yatırımının tamamlanarak faaliyete geçtiği açıklandı.
” AKBNK –
o 47 gün vadeli 74,7 milyon TL ve 55 gün vadeli 198,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
o SPK, 20 milyar TL’ye borçlanma aracı ihracına ilişkin başvuruyu onayladı.
” AKSEN – Şirket yıl sonu beklentilerini 11,3 TWsa satış hacmi, 3,4 milyar TL ciro ve 840 milyon TL FAVÖK ve 120 milyon TL yatırım harcaması olarak korudu.
” AKSGY – Şirketin 2013 yılı Genel Kurul gündemine ilişkin olarak bazı kararların iptaline yönelik davada mahkeme kararına yönelik temyizde şirket lehine karar verildiği bildirildi.
” ANELE – Şirket, Katar ve Abu Dabi’de imzalanmış olan sözleşmelerine ek olarak aldığı iş artışlarıyla birlikte devam eden işlerin tutarının 283,5 milyon Dolara yükseldiğini açıkladı.
” ARCLK – SPK, şirketin kısmi bölünme yoluyla %100 bağlı ortaklığı olarak kurulacak olan endüstriyel motor üretimi, servis hizmetleri ve buna ilişkin AR-GE faaliyetlerinin WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye, ödeme sistemleri operasyonlarını ve buna ilişkin Ar-Ge faaliyetlerinin Token Finansal Teknolojiler A.Ş.’ye devredilmesi işlemini onayladı.
” CLEBI – Şirket bağlı ortaklığı Celebi Nas’ın Hindistan’da yer alan Mumbai International yer hizmetleri işinin şirket tarafından yürütülmesine iliişkin imtiyaz sözleşmesinin imzalanması hususun yasal gereklilikler nedeniyle devam ettiği açıklandı.
” DENGE – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin SPK’ya yapılan başvuru onaylandı.
” DEVA – JCR, Şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A+(Trk)/Stabil” olarak yukarı yönlü revize ederken, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise “BBB-/Stabil” olarak teyit etti.
” DGZTE – Şirketin unvanının Demirören Gazetecilik A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildi.
” DOHOL –
o %100 bağlı ortaklığı D&R’ın 440 milyon TL bedelle Turkuvaz TK Kitap’a satış işleminin önemli nitelikte işlem olmadığı ve ayrılma hakkı kullandırılmayacağı açıklandı.
o %100 bağlı ortaklığı İlke Turistik Yatırımları’nın 26 milyon TL’lik nakden sermaye artırımına katılacağı ve şirket sermayesinin 137,7 milyon TL’ye çıkarılacağı açıklandı.
” DOHOL & DGZTE & HURGZ – Doğan Grubu medya varlıklarının Demirören Medya grubuna devir işlemi genel kurulda onaylandı.
” DOKTTA & PARSN – DOKTA’nın %93,57’sine sahip olan Döktaş Metal paylarının PARSN’ın da hakim ortağı olan Güriş Grubuna bağlı Çelik Holding’e satışı için sözleşme imzalandı.
” ECBYO – Şirketin unvanının Metro Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak değişim işleminin tamamlandığı açıklandı.
” EDIP – Şirket bağlı ortaklığı olan Edip Uluslararası Gayrimenkul’ün sermayesinin 80 milyon TL’den 100 milyon TL’ye artırılması hususunda, artırılan sermayeye isabet eden 19,99 milyon TL’nin, alacaktan mahsup edilmesi yoluyla tahsis edilmesine karar verildi.
” EGCEY – Şirketin %50 iştiraki olan Karesi Jeotermal’e ait Balıkesir’de yer alan iki adet jeotermal kaynağa ilişkin ruhsatların iade edilmesine ve 211.528 TL’lik teminat mektubunun geri alınmasına karar verildi.
” EPLAS & MZHLD – Şirketin ortak borcundan kaynaklanan ihtiyati haciz davasına yapılan itiraz sonucunda istinaf yolu açık olmak üzere mahkeme tüm mamül, hammadde, 3. şahıslardaki hak ve alacakar ile benzeri menkullerin haczini kaldırdığını bildirdi..
” GEDIK – SPK, 300 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.
” BIZIM & GOZDE & KERVT & ULKER – Şirketlerin hakim ortağı Yıldız Holding’in bankalarla yaptığı sendikasyon anlaşması çerçevesinde tüm borçların Yıldız Holding tarafından üstlenildiği ve iştiraklerin Yıldız Holding’e borçlarını ödeyeceği, bankalara da iştiraklerin borçları doğrultusunda hisse rehni verildiği açıklandı. BIZIM’ın 25 milyon dolar gayrinakdi, GOZDE’nin 76 milyon dolar nakdi, KERVT’nin 251,3 milyon dolar nakdi ve 62,4 milyon dolar gayrinakdi kredisi ULKER’in ise iştirakleri ile birlikte 95,3 milyon dolar nakdi ve 25,7 milyon dolar gayrinakdi kredisi bulunmaktadır.
” HALKB – 54 gün vadeli 145 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
” HURGZ – Şirketin %5,11 oranında sahibi olduğu Doruk Faktoring’e ait payların tamamı 6,92 milyon TL’ye satıldı.
” ISMEN – 60 gün vadeli 6,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi
” MEGAP – Şirketin makine teçhizatı alımı kapsamında 1,25 milyon TL değerinde 22 adet örme makinesi alınırken, makinelerin faaliyete başladığı bildirildi. Bu yatırımlarla yıllık 24 milyon TL ciro beklendiği bildirildi.
” NIBAS – Karaman’da devam eden Karaman Stadyumu yapımı işinde tribün imalatına ilişkin olarak yüklenici firma ile şirket arasında 3,57 milyon TL tutarında sözleşme imzalanırken, projenin 7 ayda tamamlanacağı açıklandı.
” ORGE – Şirket paylarında likidite sağlayıcılık işlemlerinin bugünden itibaren gerçekleştirileceği açıklandı.
” PENTA & GOZDE – GOZDE’nin bağlı ortaklığı PENTA’nın halka arzında yeterli talep gelmemesi nedeniyle halka arzın ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelendiği açıklandı.
” QNBFB – SPK, 5 milyar dolar veya muadili tutarda yurtdışında borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.
” RHEAG – Şirketin Hollanda’da devam eden, şirketin alacak haklarının izinsiz devrine ilişkin davada sürecin devam ettiği bildirildi.
” SELGD – Şirketin hakim ortağı Gönen Kurukahve tarafından sermaye azaltımı ve artırımı işlemleri kapsamında pay alım teklifi yapılacağı açıklandı.
” SERVE & ARTI – SERVE’nin A grubu paylarının ARTI tarafından satın alınması ve şirketin potansiyel yeni işlere girişebilmesi için ortaklık görüşmelerine başlandığı açıklandı.
” SOKM – Şirketin 2,6 milyar TL’lik sermaye girişinin sağlanması amacıyla Yıldız Holding’e halka arz fiyat aralığına göre 33.428.571 – 47.000.000 adet payın tahsisli olarak ihraç edilmesine ve işlemlerin şirket paylarının Borsa’da işlem görmesinden önce tamamlanmasına karar verildi.
” THYAO
o Nisan ayında yolcu sayısı %14,9 artışla 6,4 milyona ve yolcu doluluk oranı 4,1 puan artışla %83,2’ye yükselirken, iç hatlardaki yolucu sayısı artışı %19,2 ve dış hatlardaki yolcu sayısı artışı ise %11,7 olarak gerçekleşti.
o Ocak – Nisan ayında yolcu sayısı %24,4 artışla 23,2 milyona ve yolcu doluluk oranı 5,8 puan artışla birlikte %81,2’ye, iç hat yolcu sayısındaki artış %27,8 ve dış hatlardaki yolcu sayısı artışı ise %21,7 olarak açıklandı.
” VAKBN – 119 gün vadeli 73,3 milyon TL tuutarında bono ihraç edildi.
” VAKKO – Medyada yer alan habere göre şirketin stratejik ortaklık görüşmelerinde azınlık pay satışı düşündüğü belirtildi.
” VKING – Şirket sermayesinin 45 milyon TL’den 21 milyon TL azaltılması ve eş anlı olarak 42 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin olarak elde edilen 20,8 milyon TL tutarındaki fonun, şirketin borç ödemesinde kullanıldığı belirtildi.
” YKBNK – 82 gün vadeli 181,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

” BIMAS – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 68,65 – 69,00 TL fiyat aralığından 54.445 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %0,47’sine karşılık gelen 1.435.078 adet pay geri alındı.
” BOSSA – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 6,02 – 6,14 TL fiyat aralığından 60.000 adet pay alınırken, bugüne kadar geri alınan payların şirket sermayesine oranı %2,79’a yükseldi.
” BRYAT – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 35,56 TL fiyattan 2.315 adet pay alınırken, bugüne kadar geri alınan paylar şirket sermayesinin %0,92’sine karşılık gelen 259.286 adede yükseldi.
” ECILC & ECZYT – ECZYT tarafından 3,79 – 3,80 TL fiyat aralığından 250.508 adet ECILC payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %29,39’a yükseldi.
” ENKAI – Şirket paylarının geri alımı kapsamında 4,87 – 4,90 TL fiyat aralığından 474.883 adet pay geri alındı.
” GLYHO –
o Mehmet Kutman tarafından 3,72 TL fiyatla 400.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %22,31’e yükseldi.
o Şirket paylarının geri alımı kapsamında 3,70 TL fiyatla 105.000 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %9,43’üne karşılık gelen 30.718.576 adet pay geri alındı.
” KUYAS – Enver Çevik tarafından 3,48 – 3,80 TL fiyat aralığından 48.375 adet pay alımı ve 31.500 adet pay satışı gerçekleşirken, şirket sermayesindeki payı %40,52’ye yükseldi.
” LKMNH – Şirket paylarının geri alımı kapsamında bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van Sağlık Hizmetleri tarafından 5,73 – 5,81 TL fiyat aralığından 4.286 adet pay geri allınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %2,10’una karşılık gelen 504.594 adet pay geri alındı.
” NTHOL – Besim Tibuk tarafından 1,84 – 1,85 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %29,74’e yükseldi.
” PEKGY – Ayşegül Peker tarafından 6,90 – 7,19 TL fiyat aralığından 41.896 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %30,6’ya geriledi.
” SARKY – Orhan Veli Çaycı tarafından 3,32 TL fiyattan 20.059 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,58’e yükseldi.
” SERVE – Cemalettin Doğan tarafından 0,6 TL fiyattan 1,4 milyon adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %34,14’e geriledi.
” TRGYO – Aziz Torun tarafından 2,56 – 2,62 TL fiyat aralığından 100.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %39,43’e yükseldi.
” ULUSE – Sait Ulusoy tarafından 8,42 – 8,66 TL fiyat aralığından 20.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %36,18’e yükseldi.

SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ

” GEDZA – SPK, Şirkeet sermayesinin 5,83 milyon TL’den %100 oranında bedelsiz olarak 5,83 milyon TL artışla 11,66 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin başvuruyu onayladı.
” KERVT – SPK, Şirket sermayesinin 23,9 milyon TL’den %2.670 oranında bedelsiz olarak 638,1 milyon TL artışla 662 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin başvuruyu onayladı.
” ORGE – Şirket sermayesi bugün 20 milyon TL’den %150 oranında bedelsiz olarak 30 milyon TL artışla 50 milyon TL’ye yükseltilecek olup, bölünmüş pay fiyatı 3,14 TL’ye denk gelmekte.
” SASA – SPK, Şirket sermayesinin 412,5 milyon TL’den %46,67 oranında bedelsiz olarak 192,5 milyon TL artışla 605 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin başvuruyu onayladı.
” TSKB – Şirket sermayesinin 2,4 milyar TL’den kar payından %16,6 oranında bedelsiz olarak 400 milyon TL artışla 2,8 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
” YONGA – SPK, Şirket sermayesinin 210.000 TL’den %7.900 oranında bedelsiz olarak 16,59 milyon TL artışla 16,8 milyon TL’ye yükseltilmesine illişkin başvuruyu onayladı.
GENEL KURUL HABERLERİ
” Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – BRKSN, INDES, MCTAS, VKGYO

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM