SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 16 Mayıs 2018

Piyasaya Moral Verecek Tahmin

Piyasaya moral verecek tahmin

Gelişen piyasaları darboğaza sokan ABD tahvil faizlerinde yükselişin son düzlüğe girmiş olabileceği belirtildi

Türkiye de dahil olmak üzere gelişen piyasaların aralarında bulunduğu riskli varlık gruplarını darboğaza sokan Amerikan tahvil faizlerinde yükselişin sonuna gelinmiş olabilir.

Dün yüzde 3,09’u da aşarak küresel piyasalarda risk iştahını negatif etkileyen ve dolarda yukarı yönlü marjı bir parça daha genişleten ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükselişin son düzlüğe girmiş olabileceği belirtildi.

Ak Yatırım Araştırma Müdürü Okan Ertem, “ABD 10 yıl vadeli faiz oranının, teorik olarak olması gerek seviyeden 100 baz puan yukarıda seyrettiğini görüyoruz.” dedi.

10 yıl vadeli oran ile teorik oran arasındaki farkın daha önce 2005 ve 2002 yıllarında görülen 124 baz puana sadece 24 baz puan yakınlıkta olduğuna dikkat çeken Ertem, şöyle devam etti:

“Global piyasaların amiral gemisi olan ABD faizlerinde bizim penceremizde yılın geri kalanı için 25 baz puanlık ilave bir yükseliş yeterli görünüyor. Diğer bir deyişle Euro/Dolar, ons altın ve gelişen ülke kurlarında değer kaybının hafiflemesi açısından dayanmamız gereken yaklaşık 25 baz puanlık yükseliş potansiyeli daha bulunuyor. ABD faiz oranı yükselişinde son düzlüğe girilmiş olabilir.”

.gif

Ak Yatırım, bu sabah açıklanan ve 1.çeyrekte yüzde 0,6 daralan Japonya ekonomisi ile ABD-AB ve Asya PMI’ın dünya genelinde yılın geri kalanında daha yavaş bir büyümeye doğru ilerlendiğine işaret ettiğini belirterek yıl başında 2018 yılı projeksiyonlarını oluştururken kullandığı global büyüme değişkenlerini içeren modelini yeniden güncelledi.

Model, daha önce yüzde 2,4 civarına seyreden ABD 10 yıl vadeli faiz oranlarının yüzde 3,25-3,50 aralığına yerleşebileceğine işaret etmişti.

Yorumlar

Seo&Host | BCM