Piyasalarda resesyon fiyatlaması

Piyasalarda resesyon fiyatlaması

Küresel ekonomideki dalgalanmalar emtia fiyatlarının neredeyse her hafta yönünü değiştirmesine neden oluyor. ABD’deki enflasyon endişesi doları baskılarken, emtia fiyatları da bu durumdan etkileniyor. Resesyon (sürekli gerileyen ekonomi) yorumları yatırımcıların ekonomik aktivite ile ilgili endişelerini körüklemeye devam ederken, petrol fiyatları üzerinde de baskı oluşturdu. ABD ham petrolü ve brent petrolde dün yüzde 5’i aşan düşüşler kaydedildi. ABD ham petrolü 104 doların altını görürken, Brent petrol 108.5 dolar seviyesine kadar geriledi.

Petroldeki gerilemede, ABD Başkanı Joe Biden’ın benzin fiyatlarına geçici vergi muafiyeti getirme çalışmalarına başlandığını dile getirmesi de etkili oldu. Biden, pazartesi günü ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele için benzin vergilerinde geçici vergi muafiyet sağlayıp sağlamayacağının sorulması üzerine, “Bunu değerlendiriyorum. Verilere dayalı bir karar almayı umuyorum. Bu haftanın sonuna kadar bu konuda bir karara varacağız” ifadesini kullanmıştı.

GALONU 5 DOLARA ÇIKTI

Artan benzin fiyatlarıyla mücadele amacıyla dün Kongre’ye çağrıda da bulunan Biden, vergilerin eylül ayına kadar askıya alınmasını talep etti. Biden, daha önce galon başına 18.4 sentlik bir muafiyet üzerine çalıştıklarını da ifade etmişti. Ülkede benzin fiyatları galon başına 5 dolar seviyelerinde seyrediyor. Öte yandan, piyasalardaki resesyon endişeleri küresel pay piyasalarında satış baskısını artırırken, tahvil piyasalarında da oynaklığın sürdüğü görülüyor. Bu gelişmelerle emtia talebindeki azalış da devam etti. Geçen hafta altın yüzde 1.7, platin 4.3, paladyum 6.2, gümüş yüzde 1 geriledi.

BAKIR 14 AYIN DİBİNDE

Resesyon endişeleri baz metal piyasasında da fiyatları aşağı çekti. Bakır fiyatları 14 ayın en düşük seviyesini görürken; çinko, alüminyum ve kalayda da fiyatlar geriledi. Buna göre, bakır fiyatları ton başına 8 bin 700 doların da altında seyrederek 14 yılın en düşük seviyesini gördü. Kalay yüzde 4 düşüşle 30 bin 75 dolara düşerken, alüminyum ve çinkoda da yüzde 1’e yakın düşüş etkili oldu. ABD ve Avrupalı ekonomistlerine göre, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdıkları ve mal talebinin zayıfladığı ortamda dünya ekonomisinin bir resesyona girmesi olasılığı yüzde 50’ye yaklaştı.

BENZİNDE İNDİRİM BEKLENİYOR

Petrol fiyatları resesyon endişesiyle dün 109 doların altını gördü. Böylece, son 1 haftada brent petrolün varil fiyatı dolar bazında yüzde 9.2, TL bazında ise yüzde 8.9 düşmüş oldu. Uzmanlar, yaşanan düşüşlerin etkisiyle Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının 1 hafta sonra ilk kez bir miktar düşebileceğini belirtiyor. Buna göre, brent petrolde yaşanan düşüşler kapsamında bu geceden itibaren kademeli olarak indirimlerin yapılabileceği tahmin ediliyor. Şu anda İstanbul’da benzinin litresi
27.51 liradan, motorinin litresi ise 29.94 liradan satılıyor.

sizlere piyasahatti.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.