SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 16 Nisan 2018

Piyasalar ve Bu Hafta 

Piyasalar ve bu hafta 

Haftasonu ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğünde gerçekleşen Suriye operasyonu sonrasında ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Haley, ‘hedefler tamamlanana kadar’ ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeyeceğini belirtti. Haley Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanabileceğini de sözlerine eklerken, Hazine Bakanı Mnuchin’in Rus yaptırımlarını bugün açıklaması bekleniyor.

Rus varlıkları satıcılı (Dolar/Ruble %1,6) ancak satışlar gelişen ülkelere sirayet etmiş görünmüyor. Jeopolitik gündem sıcaklığını korurken Rus finansal varlıkları üzerindeki baskının devam etmesi beklenebilir. Buna ilaveten 12 Mayıs tarihinde gözden geçirilecek olan İran nükleer anlaşmasına dair ABD’nin anlaşmanın süresinin uzatılmamasına dair görüş kullanması olasılığı artıyor. Bu görüşe Avrupa devletlerinden de desteğin gelmesi durumunda İran’ın dünya petrol piyasalarına olan ihracatının (OPEC üretiminin %11,8’i, toplam dünya üretiminin %3,8’i) sınırlanması beklenebilir. Bu durum petrol fiyatlarında geçtiğimiz haftadan bu yana fiyatlanmaya başladı ve önümüzdeki günlerde Brent petrolde 75-80 dolar aralığı hayal olmayabilir.

İran’da son günlerde serbest piyasada 6 bin Tümen seviyesini aşan dolar kuruna önlem almak amacıyla kuru 4200 Tümen’de sabitleyen Hükümet haftasonu yeni önlemler aldı. Burada 10 bin Euro ve üzerindeki nakit dövizlerin bankaya yatırılma zorunluluğu getirilirken bankacılık sistemi dışına döviz transferinin engellendiği belirtildi.

Bu hafta piyasalarda Suriye harekâtına dair gelişmeler takip edilirken, makro tarafta ABD Mart ayı perakende satışlar verisi (bugün 15:30), Çin birinci çeyrek büyümesi ve Mart ayı sanayi üretimi (Salı), Euro bölgesi ve İngiltere enflasyonu (Çarşamba) , İngiltere perakende satışlar (Perşembe) ve Japonya enflasyonu (Cuma) takip edilecek. Türkiye tarafında ise bugün Mart ayı sanayi üretimi ve işsizlik oranı yayımlanıyor.

Bugün yayımlanacak ABD Mart ayı perakende satışlar verisinde çekirdek satışlarda (control group) beklentilerin (%0,3) üzerinde bir soonuç görebiliriz. Burada ABD vergi reformunun çalışan bordoları üzerindeki etkisinin gecikmeli olarak görülmesi, artan tüketici güveni ve olumlu istihdam koşulları satışlarda ivmeye yol açabilir. Çekirdek satışlarda yer almayan ancak toplam satışların önemli bir kalemi olan otomobil satışlarında öncü göstergeler Mart ayında belirgin bir artışa işaret ediyor. Bizim beklentimiz gerçekleşir ise dolar ve global hisse senetleri (S&P500 başta olmak üzere) pozitif bir görünümle karşılaşabiliriz.

Gün içerisinde FED üyeleri Kaplan (19:00), Kashkari (19:00) ve Bostic (20:15) konuşmaları takip edilecek.

Bugün saat 10:00’da yayımlanacak Türkiye Şubat ayı sanayi üretim verisinin yıllık %10,4 artış göstermesi bekleniyor. Ocak ayında %12 artış görülen veride yavaşlama normal karşılanabilir. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Mart ayı imalat PMI verisinde Şubat ayına göre belirgin yavaşlama (55,8 -> 51.8) görülmüş, bu durum sanayi üretimi aktivitesinin ilk çeyrek sonuna doğru yavaşlayabileceğine işaret eetmişti.

Piyasa görüşümüz… Artan ABD enflasyonu ve jeopolitik risklere karşı koruma olarak ons altında orta vadeli pozitif (1310 üzeri), 12 Mayıs tarihli İran nükleer anlaşmasının yenilenmemesi riski ile petrol fiyatlarında kısa vadeli pozitif, Brexit belirsizliğinin yerini İngiltere Merkez Bankası’nın 2 faiz artırımına bıraktığı Sterlin’de dolar-yen-eur karşısında pozitif görüşümüzü koruyoruz. S&P500 ve BIST100’de orta vadeli olarak, büyüme dinamiklerinin ve öncü göstergelerin kuvvetli olması nedeniyle pozitif düşüncemizi korusak da kısa vadeli olarak artan jeopolitik riskler, ticaret savaşları ve taban oluşumu sürecinin devam etmesi nedeniyle “nötr” bakış açımız baki kalıyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabull etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM