SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 18 Mayıs 2018

Petrol fiyatları yükselişine devam edebilir mi? 

Petrol fiyatları yükselişine devam edebilir mi?

Global piyasalarda Çin’in ABD ile ticaret görüşmelerinde geri adım atarak 2020 yılına kadar ticaret fazlasında 200 milyar dolar indirime gideceğini açıklaması hisse senedi piyasalarına moral veriyor. Diğer taraftan 80 doların üstünde seyreden Brent petrol ve %3.25-%3,50 tahmin aralığımıza adım adım yaklaşan ABD 10 yıl vadeli borçlanma (%3,11) maliyetleri hisse senetleri üzerindeki huzursuzluğu artırıyor.

Piyasaların seyri açısından belirleyici olan faktörün petrol fiyatları olduğuna dair hemfikir olduğumuza göre petrol fiyatlarının ne yönde yola devam edeceğini tahmin etmek kritik öneme sahip. Burada analimizi ülkeler bazında yapar isek:

Venezuela: Ülke Pazar günü seçimlere gidiyor. Başkan Maduro ikinci kez aday. ABD’nin seçimler sonrasında Venezuela petrolüne ambargo uygulaması beklentisi piyasada hakim. Böyle bir senaryoda petrol fiyatlarının yükselişini sürdürmesi -> ABD faizleri ve doların güçlenmesi -> Petrol ihracatçısı ülkelerin (Rusya, OPEC) varlıklarının değer kazanması beklenebilir.

AB: Fransız Total’in İran’da sürdürdüğü 1 milyar dolarlık doğalgaz projesinden çekileceğini açıklaması ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarının AB tarafında da kademeli olarak uygulanacağını gösteriyor. Son verilere göre İran’dan AB’ye yapılan günlük 560 bin varillik ihracatın en az yarısının Kasım ayına kadar (ambargo geçiş süreci) azaltılması beklenebilir. Burada AB şirketlerinin İran’a olan ödemelerini Euro cinsinden yaparak ve ABD bankacılık sistemini kullanmayarak İran Hükümeti’ne petrol karşılığı ödeme yapma opsiyonları da bulunuyor. Ancak ABD şirketleri ile ticaret ilişkilerinin bozulmasını istemeyen AB şirketlerinin geri adım atması muhtemel.

Çin: Çin İran’dan yaptığı günlük 620 bin varillik petrol ithalatına karşılık olarak Yuan cinsinden ödeme yaparak ABD yaptırımlarına dahil olmayabilir. Çin’in petrol ithalatını sürdürmesini bekliyoruz.

Rusya-Suudi Arabistan: 2019 yılında yapılması planlanan Saudi Aramco halka arzına 80 dolar üstü fiyatlardan giriş yapmakk isteyen Suudi Arabistan için bu fiyatlar makul. Ülkenin daha yüksek fiyatlara da hayır diyeceğini zannetmiyoruz. Hatırlanacağı üzere 2008 yılında petrol fiyatlarının 100 doları aşmasıyla ABD Suudi Arabistan’dan petrol arzını artırmasını istemiş ancak Suudi Arabistan üretimini artırma yönünde bir girişimde bulunmamıştı. Rusya’nın da benzer şekilde yüksek fiyatları desteklemesi makul görünüyor.

Sonuç olarak petrol fiyatlarında, azalan stoklara rağmen artan ABD kaya petrolü üretimi fiyatların yukarı yönde hareketi için temel açıdan önemli bir destek sunmuyor. Diğer taraftan Kasım ayına kadar geçecek sürede ABD-İran yaptırımlarına uyum sürecinde Avrupa Birliği ülkelerinin yavaş yavaş ABD’nin yanında yer alabileceği görüntüsü önemli. Buna ilaveten Venezuela petrolünün de global piyasalara ihracı önümüzdeki günlerde zorlaşabilir. Dolayısıyla önümüzdeki 1 aylık dönemde petrol fiyatları (+), ABD faiz oranları (+), global enflasyon beklentileri (+) petrol ithalatçısı ülke varlıkları (-), peetrol ihracatçısı ülke varlıkları (+) seyir görebiliriz.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM