SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler, teknik analiz 13 Şubat 2018

Mevcut ortamda TRY adına biraz daha temkinli olunmalı 

Mevcut ortamda TRY adına biraz daha temkinli olunmalı

Küresel bazda USD açısından yarın açıklanacak olan Ocak ayı ABD enflasyon verileri öncesinde yönün aşağı olduğunu görmekteyiz. DXY, kısmi yukarı doğru tepki vermiş olsa da satış genelde kritik eşiklerden geliyor ve bu noktada bir kırılmanın beklenenden yüksek elebilecek bir ABD çekirdek enflasyon verisi ile olabileceğini düşünüyoruz. Bunun öncesinde çoğu G-10 para birimi USD’ye karşı biraz daha güçlü konumdayken, EM’ler tarafında genelde Uzak Asya ve Latin Amerika grubuna yayılan bir satış görülmektedir.

Bugünkü 2 ve 10 yıllık tahvil ihaleleri öncesinde tahvil faizlerimizde hafif yukarı doğru bir hareketlenme görülmektedir. Kurda herhangi bir teknik kırılma meydana gelmediğinden TRY açısından da stabil diyebiliriz. Buna karşılık kur açısından günlük bazda aşağı yönlü eğilim gösteriyor diyebiliriz. Bunu düşünmemizdeki sebep, küresel risk iştahının toparlanıyor ve USD’nin majör para birimlerinin çoğuna karşı zayıf olmasıdır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,83 seviyesinde, ve halen genel eğilimi yukarıya doğru. Yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi, tahvil faizlerine yapacağı etki bakımından USDTRY kuru açısından da kritik olacak. Özellikle ABD faizlerindeki eğilim yukarıya doğru olmaya devam ettikçe, hatta iyi gelecek bir enflasyon verisiyle “enflasyon yukarıya gidiyor, Fed 4 faiz artırımını değerlendirmeye alabilir” algısı güçlenirse %3’e doğru da yol alması beklenebilir. Bu durum Türkiye gibi dış finansman ihtiyacı bulunan yüksek faizli EM FX grubunu olumsuz yönde etkileyecektir. TRY enstrümanının şu anda en fazla hassasiyet göstereceği yabancı enstrümanın ABD tahvil faizleri olduğunu düşünüyorum.

Bu noktada USDTRY açısından destek seviyesini 3,78 seviyesinde görmeye devam etmekle beraber; 3,82 seviyesi üzerinde oluşabilecek hareketlerin TRY aleyhine piyasa görünümü oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda da 3,85 ilk hedef olmakla beraber ABD faiz hareketinin boyutuna bağlı olarak hareketin tepki aralığı da değişim gösterebilecektir. 3,78 seviyesinin aaltı ise TRY adına nispeten daha emniyetli bir bölgeye işaret edecektir. Küresel piyasaların ve EM’lerin hareketli olduğu, Türkiye adına stratejik ve diplomatik haber akışının kritik bir zeminde durduğu bu ortamda TRY adına biraz daha temkinli olunmasını öneriyoruz.

KapitalFX / Reel Kapital Menkul Değerler
www.kapitalfx.com
destek@kapitalfx.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi bbeklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

İlginizi çekebilir

ŞİRKET HABERLERİ 09.11

ŞİRKET HABERLERİ 09.11

Seo&Host | BCM