SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Ekonomi, Rapor Ve Analizler 16 Mayıs 2018

Japon vatandaşlarının Türk Lirası tutkusu sönüyor

Japon vatandaşlarının Türk Lirası tutkusu sönüyor

Japonların lira net uzun pozisyonları rekordan düşüyor.

Japonya’nın getiri avcısı yatırımcıları Türk lirası varlıklara yönelik satışın başlamasından önce lira cinsi varlıklara yönelik iştahını azalttı.

Tokyo Financial Exchange Inc.’in 8 Mayıs’a kadar sağladığı verilerine göre Japon bireysel yatırımcılar liraya yönelik net uzun pozisyonlarını rekor seviyeden yüzde 13 oranında azalttı. Gaitame.Com Research Institute Ltd.’ten Takuya Kanda’ya göre Lira/Yen kurunun 25’i test edip ardından rekor düşük seviyeye ulaşmasıyla bu yatırımcılar pozisyonlarına geri dönmedi.

Türkiye çift haneli enflasyon ve genişleyen ikiz açıkla karşı karşıya kalırken Japon yatırımcılar sıklıkla yüzde 14’lük getiriden faydalanma yoluna gidiyordu. Ancak Kanda’ya göre yatırımcılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası para politikasında daha fazla rol alacağına dair yorumları sonrası piyasa satış dalgasına teslim oldu.

Kanda “Japon bireysel yatırımcılar eskiden siyasi ve temel riskleri gözardı ediyordu ve yüksek getiri sunduğu için ucuz seviyelerden lira satın alıyordu. Ancak artık onlar bile geri çekiliyor. Lira-Yen piyasası bu tip yatırımcılar tarafından domine ediliyor. Eğer onlar geri çekilirse Lira-Yen’de yeni düşük seviyeler test edilebili” dedi.

Lira güçlü dolar ve EM’lerden sermaye çıkışına yol açacak ölçüde yükselen ABD Hazine tahvil getirisiyle değer kaybediyor. Yatırımcılar Türkiye’nin Fed’in politika sıkılaşmasına ve yükselen petrol fiyatlarına karşı korunmak için faizleri arttırması gerektiğini söylüyor.

Kanda “Erdoğan’ın yorumlarının Merkez Bankası bağımsızlığını test etmesiyle birlikte para otoritesinin seçim öncesi ne yapacağı önemli bir sınav olacak. Fed Haziran ayında faiz artıracak gibi duruyor ve bu şimdiden liraya zarar veriyor” diye konuştu.

Yorumlar

Seo&Host | BCM