SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Şirket Haberleri 11 Temmuz 2018

Jantsa, son iki yılda OEM’lere doğrudan ürün vermeye başladı

Jantsa, son iki yılda OEM’lere doğrudan ürün vermeye başladı

Geniş ürün gamıyla farklı segmentlerdeki araçlara jant üreten Jantsa, iki yıl önce belirlediği 2023 hedefi ile yatırımlara ivme kazandırdı. Yaptıkları yatırımların karşılığını almaya başladıklarını belirten Jantsa Genel Müdürü Murat Yeter, 2017 yılında 1.2 milyon adetlik üretim yaptıklarını ve ciroyu yüzde 38 artırdıklarını kaydetti. Bu yıl 1.5 milyon adetlik üretim hedefledikleri bilgisini veren Yeter, 2023 yılında ise 3 milyon adetlik hacme ulaşmayı planladıklarını söyledi. 2017’de üretimin yüzde 76’sını ihraç ettiklerini kaydeden yeter, “OEM firmalarının birçoğuna ürün verdik. Son iki yılda müşterilerimizin farklı projelerinde yer aldık ve farklı OEM’lere doğrudan ürün vermeye başladık” dedi.
Bugün itibarıyla 80 bin metrekarelik alanda kurulu tesislerinde faaliyet gösterdiklerini anlatan Murat Yeter, “Yaklaşık bin kişiyi istihdam ediyoruz. Ayda ortalama130 bin jant üretiyoruz. Yıllık kapasitemiz 1.8 milyon adeti buluyor” diye konuştu. 2023 vizyonu çerçevesinde her yıl için bir slogan ve hedef belirlediklerini vurgulayan Yeter, “Çalışmaların merkezinde insanın durması ve entelektüel sermayenin gelişim göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. 2023 vizyonu çerçevesinde, 2016’yı ateşleme senesi olarak belirledik. Bütün çalışanlarımızı hem şirket içinde hem yurt içi ve dışında eğitimlere tabi tuttuk” diye konuştu.
2017’de ise parolalarının atılım olduğunu ifade eden Murat Yeter, “Daha geniş pazarlara hitap etmek için rutin katıldıklarımızdan daha fazla fuarda yer aldık. Yeni ürünlerimizi daha geniş bir pazara ulaştırdık. Bunların sonucu olarak 2016’ya göre ciroyu yüzde 38 artırdık. İstihdamımız da arttı” dedi. Öte yandan eğitimlerin temelinde yalın üretim tekniklerinin yer aldığını ifade eden Yeter, “Maliyeti artıran unsurları tespit edip, daha az enerjiyle daha çok çıktı almaya başladık. Verimlilikle birlikte üretim adetlerimiz de arttı. Yeni yatırımlarımızın tamamı Endüstri 4.0 kavramı içinde, otomasyona yönelik yatırımlar oldu” dedi.
“2019’da eğitimleri Endütri 4.0 çerçevesinde sürdüreceğiz”
2023 vizyonunda 2018’i ise denge yılı olarak konumlandırdıklarını belirten Murat Yeter, “Otomasyon yatırımlarını, insan kaynaklarını geliştirme eğitimlerini sürdürüyoruz. Yeni müşterilerimizle sorun yaşamamak için kalite standartlarını da gözden geçiriyoruz. 2019’u yetkinlik senesi olarak belirledik. Eğitimlere tekrar ağırlık verip, Endüstri 4.0 çerçevesinde sürdüreceğiz. Ardından stratejik planımızda belirlediğimiz hedefin çağrıştırdığı bilim insanlarının ismini taşıyan stratejilerle 2023 vizyonu çalışmalarımız sürecek” diye konuştu.
“2023’e kadar yıllık ortalama 4 milyon dolarlık yatırım yapacağız”
Firmalarının 2016 yılında belirlediği 2023 hedeflerine ulaşmak için her yıl ortalama 4 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını dile getiren Murat Yeter, “Yola çıkarken şirketimizin o dönemdeki üretim, ihracat, istihdam rakamlarını iki katına çıkarma hedefimiz vardı. Yeni yatırımlar, otomasyon ve verimlilik çalışmalarıyla bu hedefe ulaşacağımızı öngörüyoruz. Sekiz yıllık vizyon planımızı, gelişen global pazarda firmayı güçlü bir konuma getirmek üzere yaptık. Her yıl için 100 ila 150 proje belirlendi. Belirlenen projelerin günü geldiğinde, söz konusu projeleri hangi ekibin yapacağı ve nereye ulaşılacağı şimdiden belirlendi” dedi.

“Otomasyona geçtiğimiz hatlarda hız ve kalite artıyor”
Endüstri 4.0 konusunun, dikkatle yaklaşılması gereken bir ironiyi de barındırdığını vurgulayan Yeter, gereken bütçenin ayrılması durumunda tesislerin bir yıl içinde insansız hale getirilebileceğini belirtti. Yeter, “Ancak çalışanlar, bayiler, tedarikçiler ve onların ailelerini göz önünde bulundurduğumuzda doğrudan ve dolaylı şekilde 10 bin kişiye dokunuyoruz. Otomasyona geçtiğimiz hatlarda, kesinlikle çalışanları işten çıkarmıyoruz. Otomasyon hem hızımızı hem kalitemizi artırıyor. Ayrıca maliyet avantajı sağlıyor. Bu sayede yeni pazarlara ulaşıyoruz. Firmanın iş hacmi arttığı için çalışanlarımız da işsiz kalmıyor” diye konuştu. Öte yandan iş hacmi ve cirolarını artıırırken ana pazarlarında kayda değer değişiklik olmadığını söyleyen Yeter, “Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri ile Rusya başta olmak üzere yedi kıtada 85 ülkeye ihracat yapıyoruz. Satışlarımızda ihracatın payı her yıl artıyor” dedi.

Yorumlar

Seo&Host | BCM