SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 11 Temmuz 2018

Dış ticaret savaşı kur savaşına dönüşür mü?

Piyasalar 11/07/2018
Dış ticaret savaşı kur savaşına dönüşür mü?
Piyasaların balayı dönemi kısa sürdü. Beyaz Sarayın 200 milyar dolarlık Çin ithalatına %10 vergi konmasının değerlendirildiği açıklaması üzerine ABD vadelilerde (-%0,8) ve Şangay borsasında (-%2,0) sert bir gerileme görüldü.
Başkan Trump’ın düşük katma değerli 200 milyar dolarlık tüketici ürününü hedef alan gümrük vergisi artışı hayata geçer ve kalıcı olursa Çin’in ABD ürünlerine vergi koyarak misilleme yapma şansı yok. Ürün fiyatlarını artırarak faturayı ABD tüketicisine yükleme gücü de sınırlı olacaktır. Bunun yerine parasına değer kaybettirmeyi tercih edebilir.
Türkiye piyasaları dış ticaret savaşlarıyla politik belirsizliğin ortadan kaltığı ancak politika belirsizliğinin devam ettiği bir ortamda karşılaştı. Açıklanan kabinede Mehmet Şimşek, Naci Ağbal gibi isimlerin olmamasını piyasa dostu politikalardan uzaklaşılacağının işareti olarak gören Türkiye varlıklarında sert kayıplar görüldü. Döviz piyasasından, hisse senedine, devlet iç borçlanma senetlerinden, euro-tahvillere tüm varlık guruplarında en çok kaybettiren piyasa olduk.
ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki ilk işlemler Borsa İstanbul’da %0,5 civarında satıcılı bir açılışa işaret ediyor. Banka hisselerindeki sert satışlar ve Türk lirasındaki kayıplar piyasalardaki satış baskının devam edebileceğine işaret ediyor. Biz zarfa değil mazrufa bakmayı tercih ediyoruz. Piyasaların ihtiyacı olan doğru politikaların uygulanması. Bekleyip göreceğiz.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.isyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM