SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Manşet, Rapor Ve Analizler 11 Temmuz 2018

Cari işlemler, PPI, CPI ve ticaret savaşları 

Cari işlemler, PPI, CPI ve ticaret savaşları 

ABD Başkanı Trump ticaret savaşlarında dozu bir basamak daha artırdı ve Çin’den yapılan 200 milyar dolarlık ithalat hacmini kapsayan bir vergi parketi hazırlanması yönünde çalışmaları başlattı. Daha çok tarım ürünleri ağırlıklı bir pakete yüzde 10 vergi konulması yönündeki çalışmalar Temmuz-Ağustos ayları boyunca sürebilir. Çin’den gelen açıklamada ABD’nin aksiyonlarına karşılık verilmesinin zorunlu hale geldiği belirtilirken bu gelişmeler hisse senedi piyasalarında açılışta satıcılı seyire (Dow vadeli -%0,78, Nikkei -%1,05) neden oluyor. Ticaret savaşlarına tepki vermeyen ons altın şaşırtmaya devam ederken, ABD 10 yıl vadeli tahvili %2,84’te işlem görüyor.
Bugün 10:00’da Türkiye Mayıs ayı cari işlemler dengesi yayımlanıyor. Piyasa beklentisi aylık -5,3 milyar dolar, kurum beklentisi -5,8 milyar dolar açığa işaret ediyor. Mayıs ayı için yayımlanan dış ticaret istatistiklerinde yıllık olarak %5,7 artış görülmüştü. Haziran ayı öncü verilerinde (Ticaret bakanlığı) ise dış ticaret açığında geçen senenin aynı ayına göre %8,87 azalma görülürken, Haziran ayı verisiyle beraber cari dengede belirgin iyileşme sinyalleri gelebileceği yönünde beklentimiz sürüyor.
Yurtdışı tarafta ise bugün ve yarın ABD’de sırasıyla PPI (ÜFE) ve CPI (TÜFE) takip edilecek. ISM imalat endeksinin fiyat bileşeninde gevşeme görülmesi ve gıda/enerji hariç hammadde kalemlerinin fiyatlarında yatay seyir, ÜFE tarafında piyasa beklentisine paralel bir enflasyona işaret edebilir. Ancak petrol fiyatlarındaki artışın çekirdek ÜFE’ye yansımasıyla birlikte aylık %0,2, yıllık %2,7 (önceki %2,4) çekirdek ÜFE artışı görebiliriz. Çekirdek ÜFE’deki artış, TÜFE’ye henüz yansımamış olması nedeniyle piyasa üzerinde önemli bir etki yapabilir.
ABD tüketici fiyatları tarafında (CPI) da (çekirdek) aylık %0,2; yıllık %2,2 artış öngörüyoruz. Burada iki aydır gerileme kaydeden uçak biletleri fiyatlarında artış görülürken, Mayıs ayında ilaç fiyatlarında görülen belirgin artış yeniden normalleşebilir. İkinci el otomobil fiiyatlarında kasırga sonrası dönemde görülen düşüş dururken, kira fiyat artışında yavaşlama görülebilir. Kısacası birbirini dengeleyen kalemlerin bir arada olduğu CPI verisi bekliyoruz. Enflasyon verilerine dair piyasa beklentimiz nötr. Yurtdışında haftanın diğer verileri JPMorgan ve Citigroup 2.çeyrek bilançoları (Cuma) gündemde olacak. Dış ticaret savaşlarıyla zayıflayabilecek olan S&P500’de 2700 üstünde kalındığı sürece yukarı yön baki kalabilir. Brent petrolde (mevcut 78.2) ise 80 dolar üstü fiyatlar için beklentimiz devam ediyor.

AK Yatırım
www.akyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Seo&Host | BCM