SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Rapor Ve Analizler 10 Ağustos 2018

Borsa İstanbul’da kayıp yüzde 5’i aştı

Borsa İstanbul’da kayıp yüzde 5’i aştı

Borsa İstanbul güne yüzde 1.63 oranında düşüşle 95 bin 603 puandan başladı, Trump’ın açıklamaları ile BİST çöktü, dolar ve euro yeni rekor kırdı

Borsa İstanbul ABD ile bozulan ilişkiler vedolar kurundaki yükselişe karşı direnmeye çalışıyor. Bir aracı kurumdan yapılan yoğun alımlarla birlikte BİST ayakta kalmaya çalışıyor. Piyasaların “herif” lakabı taktığı yatırımcı hisse alım tarafında yer alıyor. Bugünün en önemli açıklamasını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptı ve “Ekonomide Yeni Model”i duyurdu.

Borsa İstanbul güne yüzde 1.63 oranında düşüşle 95 bin 603 puandan başladı.

Açılışın ardından bir süre pozitif tarafa geçen BİST dolardaki volatilite ile yine düşüşe geçti.

Banka hisselerine gelen satışla birlikte bankacılık endeksi yüzde 2.5’e yakın değer kaybında. BİST gün ortasına yüzde 0.40 oranında düşüşle 96 bin 798 puandan girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bayburt’ta yaptığı konuşmasıyla birlikte BİST’te düşüş sertleşti. Euro, dolar ve altınların bozdurulması gerektiğini söyleyen Erdoğan, faiz lobisine heveslenmemesi gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den alüminyum ithalatına yönelik yüzde 20, çelik ürünlerine yönelik yüzde 50 tarife uygulayacağını açıkladı. Trump yaptığı açıklamada ayrıca Türkiye ile ilişkilerin iyi olmadığını belirtti. Bu gelişmeler eşiğinde Borsa İstanbul’da sert satışlar yaşandı.

Borsa İstanbul saat 16:23 itibariyle yüzde 5 oranında düşüşle 92 bin 447 puan seviyesinde işlem görüyor.

Bankacılık hisselerine gelen sert satışın etkisiyle bankacılık endeksinde düşüş yüzde 7’yi aştı. Sanayi hisselerinde ise kayıp yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti.

BİST gün içinde en düşük 92 bin 159 puan, en yüksek 97 bin 810 puan seviyesi görüldü.

ABD ile gerilen ilişkilerin düzeltilmesi için Türk heyet ABD’ye gitmiş ancak ABD tarafı Türk heyetten rahip Brunson dışında 15 ABD’linin daha serbest kalmasını talep ettiği iddia edildi. ABD tarafı ise görüşmelerin devam ettiğini açıklarken Türk tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

ABD’li rahip Brunson 2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK’ya destek verdiği gerekçesiyle tutuklu bulunuyor.

ABD’nin Rusya ve İran’a karşı yapmış olduğu yaptırımlar da Türk ekonomisi için endişe kaynağı oluyor. İran’la yoğun ticaret ilişkisi içinde bulunan ülkemiz bu sorunun da ortadan kalkmasını ABD’ye iletti.

Ayrıca dün Fitch, Türkiye ekonomisi için olumsuz yorumda bulundu. Fitch, Aralık ayı beklenmeden yeni bir not indiriminin olabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca ekonomideki belirsizliklerin de giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Dolar ve euro ise yeni güne rekorlarla başladı. Dolar 6.40 lirayı, euro ise 7.32 lirayı aştı. Birden bire yaklaşık 75 kuruş yükselen dolar sonrasında 30 kuruş geriledi ve 6 lira seviyelerine kadar düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolardaki yükselişe ilişkin dün Rize’de “Onların doları varsa, bizim halkımız, hakkımız, Allah’ımız var” yorumunda bulundu.

Küresel piyasalar, ABD, Çin ve Rusya sorunlarıyla değer kaybetti.

Analistler BİST için destek olarak 95 bin puanı, direnç olarak 99 bin 100 puanı öne çıkardı.

Yorumlar

Seo&Host | BCM