SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

SANAL ASİSTAN’A İLGİ ARTIYOR

NEDEN Borsada Sanal Asistana ihtiyacınız var ? Sermaye piyasalarına yapılan yatırımların isabetli ve ver
Ana Sayfa Şirket Haberleri 16 Nisan 2018

GLYHO *** Havana Limanı’nda imzayı her an atabiliriz

Global Yatırım Holding/Satıcı: Havana Limanı’nda imzayı her an atabiliriz

Dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi olan Global Ports, Küba ve Karayipler’de 7 yeni limanda 10 milyon yeni yolcuya ulaşıp iki kat büyüme hedefinde. Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Satıcı, “Havana’da imzayı her an atabiliriz” dedi.
İşlettiği 15 liman ile dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi olan Global Ports Holding, Küba, Karayipler ve Bahamalar’a Türk ayak izini bırakmaya hazırlanıyor. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Satıcı, Havana sözleşmesinin her an imzalanabileceğini, Küba’da birden fazla limanın işletmesini almak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Oğuz Satıcı, halen 10 bin kişinin geldiği Havana limanında 5 yıl içinde yolcu sayısını 3 milyona çıkartma hedefinin olduğunu söyleyerek, liman işletmesini almaları halinde ülkenin turizm açılımında önemli bir pay alacaklarına işaret etti.

İhaleyle verilmiyor 37 aydır görüşülüyor

Havana limanı ihale ile verilmiyor. Tamamen devlet kontrolünde bir açılım yaşanan ülkede işletmeciler de kamu tarafından ince elenip sık dokunarak seçiliyor. Global, Küba’da liman işletmeye başlaması ile bölgede hızlı bir büyüme göstermeyi planlıyor. Global Yatırım Holding Genel Sekreteri Gökhan Özer, sürecin 3 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezisiyle başladığını anlattı. Yaklaşık 37 aydır devam eden bir süreç bu. Her an onay telefonu bekleniyor. Bilindiği gibi TAV’ın da Havana havalimanını işletmek için Küba Hükümeti ile görüşmeleri son aşamaya ulaşmak üzere.

Global, imzayı attıktan sonra Barbados’tan Trinidad’a ve Belize’ye kadar bölgede 7 limanı işletir hale gelmenin planlarını yapıyor. Oğuz Satıcı, bunun 10 milyon yolcu anlamına geldiğini söyledi. Global Ports’un Akdeniz’deki kapasitesinin 10 milyon yolcu olduğu düşünülürse bu imzalar kapasitenin ikiye katlanması anlamına geliyor. Global Akdeniz’i de boşlamış değil.

Nitekim Hırvatistan’da Zadar Limanı’nın işletmesi için sözleşme görüşmelerine başlamış durumda.

Kutman Küba’yı Karaköy’e getirdi

Global, Küba ile ilişkilere önem veriyor. DEİK Türkiiye – Küba İş Konseyi Başkanlığı halen Global’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda son olarak Karaköy’deki binasında 28 Mart’ta Küba, 2013 – 2016 Fotoğraf Sergisi düzenlendi. Global Karaköy’deki sergide Fotoğraf Gezginleri Grubu’nun dört yılda ülkeye düzenlediği altı seyahatte çektiği karelerin 97’sinden oluşan bir seçki sunuluyor. Sergi 29 Nisan’a kadar açık. Fotoğraflar satışa sunuldu ve gelirler Parıltı Derneği’ne bağışlanıyor.

Yorumlar

Seo&Host | BCM